Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége szerint nem változott az amerikai álláspont a román korrupcióellenes harccal kapcsolatban. Donald L. Caroll, a nagykövetség szóvivője közölte: az Egyesült Államok kormánya nem kommentálja egyes magánszemélyek nyilatkozatait.
A romániai korrupcióellenes harccal kapcsolatos amerikai álláspont azt követően vált kérdésessé, hogy nyilvánosságra került egy levél, melyet Rudolph Giuliani, Donald Trump amerikai elnök ügyvédcsapatának a vezetője írt Klaus Iohannis elnöknek, Viorica Dăncilă miniszterelnöknek és a két házelnöknek. A levélben Giuliani aggodalmának adott hangot a korrupcióellenes ügyészség túlkapásai miatt, valamint amiatt, hogy az igazságszolgáltatási intézmények több titkos együttműködési szerződést kötöttek a Román Hírszerző Szolgálattal. Giuliani az egykori ügyészi tevékenységére is hivatkozva független szakértői bizottság felállítását javasolta az ügyészi túlkapások kivizsgálására, és azt is tanácsolta, hogy részesítsék amnesztiában mindazokat, akiket a titkos megállapodások alkalmazásakor elkövetett túlkapások által helyeztek vád alá és ítéltek el.
A levél nagy felbolydulást keltett Romániában, a kormánykoalíció vezetői, Liviu Dragnea és Călin Popescu-Tăriceanu saját álláspontjuk igazolását látták benne, az ellenzéki politikusok pedig – sőt, George Maior washingtoni román nagykövet is – azt hangsúlyozták, hogy Giuliani semmilyen hivatalos tisztséggel nem rendelkezik az amerikai államvezetésben. Ezt látszik erősíteni az amerikai nagykövetség válasza is, amelyben azt tanácsolják az Agerpres hírügynökségnek, hogy magát Giulianit kérdezzék a levélről.
Donald L. Caroll szóvivő visszautalt arra a nyilatkozatra, amelyet a nagykövetség és a legfontosabb európai partnerországok nagykövetségei közösen adtak ki idén június 28-án. Ebben azt hangoztatták, hogy Románia jelentős haladást ért el a korrupció visszaszorításában és a hatékony jogállam kiépítésében.
„Arra biztatjuk a románokat, hogy haladjanak tovább ezen az úton” – fogalmazott.
Hozzátette: a nagykövetség figyelemmel kíséri az igazságszolgáltatással kapcsolatos törvények módosítását, és fenntartja aggodalmát amiatt, hogy több módosítás is akadályozhatja a törvények betartatása érdekében történő nemzetközi együttműködést, illetve negatívan befolyásolhat egy egész sor bűncselekmény elleni harcot.
A nagykövetség illetékese ugyanakkor arra biztatta a romániai politikusokat, hogy vizsgálják meg újra a különböző jogásztestületek – mint például a román Legfelsőbb Bírói Tanács és az Európa Tanács két szaktestülete: a Velencei Bizottság és a Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO) – által megfogalmazott véleményeket is.