Javában zajlik Sepsiszentgyörgyön a Holnemvolt Székelyföldi Mesefesztivál. Az elmúlt héten a rendezvénysorozat részeként Bikfalván tartott illusztrációs alkotótábor a hétvégén két különleges eseménnyel zárult: szombat este a tábor résztvevői és más érdeklődők meséket mondtak egymásnak tábortűz mellett, vasárnap délután pedig a tábor résztvevőinek alkotásaiból kiállítás nyílt az Árkosi Kulturális Központban. Hétfőn két újabb esemény is várta az érdeklődőket: Szegedi Katalin, Magyarország leghíresebb meseillusztrátora műhelyfoglalkozást tartott a könyvtárban, majd ugyanott bemutatták a Boldizsár Ildikó újramesélésében, Szegedi Katalin által illusztrált, Holle anyó birodalma című kötetet.
Az első Illusztrábor
Az idén első alkalommal szervezett, egy hétig tartó táborban tíz illusztrátor vett részt, többnyire romániai magyar és román művészek az ország minden részéből, de itt volt Magyarországról Szegedi Katalin, és Grúziából is érkezett egy vendég. A táborban zajló tevékenységet A rózsát nevető királykisasszony meséje köré építették: minden alkotó megragadott egy-egy jelenetet a meséből és azon dolgozott a tábor alatt, az elkészült képekből pedig vasárnap délután kiállítás nyílt az Árkosi Kulturális Központban. A tábor szervezője, Karda Zenkő lapunknak elmondta, az egyik legfontosabb szempont a tábor szervezésében az volt, hogy családostul fogadják a művészeket, ugyanis ő maga korábban többször azért volt kénytelen visszautasítani különböző tábori meghívásokat, mert ott nem tudták családostul fogadni. Hangsúlyozta: Romániában nincs hasonló tábor, és Európában is ritka az ilyenfajta családos rendezvény, ezért a társszervező Árkosi Kulturális Központ és Balassi Intézet mellett nagyon hálás a Sic Card Székelyföldi Diákigazolvány támogatásáért is, ők vállalták ugyanis a gyerekek ellátását. Karda Zenkő szerint a rendezvény jó hangulatban zajlott, az illusztrátorok és gyerekeik egyaránt jól érezték magukat, és nagyszerű alkotások születtek.
A szombat esti Meseláng című tábortüzes eseményre mintegy negyven felnőtt és gyerek gyűlt össze, akik meghitt csendben hallgatták a magyarul, románul és angolul is elhangzó meséket, tanulságos történeteket, és bár az idő esőre állt, végül mégsem áztak el a vendégek.
A táborban készült képeket bemutató kiállítás megnyitóján Kopacz Attila emlékeztetett, hogy az Árkosi Kulturális Központ által szervezett művészeti rezidens programok 2000-ben indultak, és kezdetben csak a festészetre koncentráltak, de az eltelt tizennyolc év alatt grafikusoknak, szobrászoknak, üvegművészeknek is szerveztek alkotótáborokat, ebben az évben pedig Karda Zenkő kezdeményezésére az illusztrátoroknak is megtartották az első tábort. Elmondta, hogy a tervei között szerepel egy animációs workshop elindítása is, továbbá azt is szeretné, ha a jövőben két hétig tartó táborokat szerveznének, amelyek elmélyültebb alkotómunkára is lehetőséget adnának. Végezetül az is elhangzott, hogy a kiállított képekből ezúttal nem katalógus, hanem gyermekkönyv készül az általa vezetett kiadó gondozásában.
A rendezvény díszvendége
A Holnemvolt Székelyföldi Mesefesztivál és az Illusztrábor legfontosabb meghívottja kétségkívül Szegedi Katalin magyarországi illusztrátor volt, aki az Állati küldetés nevű bibliahét egyik kiemelkedő eseményeként pénteken a Vártemplomnál mintegy 180 gyereknek adta elő a Palkó és Lenka című ládaszínházi előadását. A neves illusztrátor hétfőn 10 és 16 óra között műhelyfoglalkozást is tartott a Bod Péter Megyei Könyvtár olvasótermében, ahol az érdeklődők kipróbálhatták azokat az eszközöket és technikákat, amelyekkel Szegedi Katalin szokta készíteni a képeit. A jelenlévők tanúsága szerint a workshop elmélyült munkát jelentett mindannyiuk számára, amely során az idő észrevétlenül szállt el, és valamennyien sikerélményekkel távozhattak.
Szegedi Katalin és Szabó Enikő
A Holle anyó birodalma című kötet bemutatóján Szegedi Katalin illusztrátorral Szabó Enikő meseterapeuta beszélgetett, aki először felolvasta a mesét, aztán pedig az illusztrátori munka szépségeiről, a meséskönyvek szerzőivel való viszonyáról és az általa illusztrált különböző kötetekről kérdezte vendégét. A beszélgetés során megtudhattuk, hogy a Holle anyó birodalma című mese a tudatalatti hatalmáról szól, hogy Szegedi Katalin nagyon sajátos módon ismerkedett meg és máig igen jó barátságban van Boldizsár Ildikóval, akit az egyik legjobb kortárs meseírónak tart, de arról is mesélt a művész, hogy mennyire vonzzák a régi tárgyak, amelyek illusztrációiban is felfedezhetőek.
Szegedi Katalin lapunknak elmondta, örül, hogy itt lehetett az alkotótáborban, és hogy műhelyfoglalkozást is tarthatott az érdeklődőknek, szerinte ez nem tanítás, hanem egy közös játék, amely során mindenkiből ki lehet hozni a művészt. Hangsúlyozta, ő csak technikákat mutatott, amelyek segítségével mindenki elkészítette saját munkáját, és igazán szép alkotások születtek. Bár az illusztráció alkalmazott művészet, nagy szabadság rejlik benne, hiszen az ember általában azt rajzolja meg, ami őt személyesen megérinti, és a kifejezőeszközök széles választéka áll rendelkezésére – tette hozzá.
„A Holnemvolt Székelyföldi Mesefesztivál legfontosabb célja, hogy a mindennapjainkba bevigyük a mesét, hogy megtanuljunk újra mesélni, és úgy igazodjunk a világ rendjéhez, ahogy a mesék mutatják, hogy kell, lehet, jó lenne” – mondta lapunknak Szabó Enikő meseterapeuta, a fesztivál főszervezője, aki szerint rendkívül nagy bölcsesség van a mesékben, és azok minden szinten hatni tudnak nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek életére is.