Kürtőskalácsözön a főtéren

2018. szeptember 10., hétfő, Közélet

Bármilyen irányból is közelítették meg a hét végén Sepsiszentgyörgy főterét az érdeklődők, látogatók, minden sarkából illatok csalogattak egyre beljebb, és főként a parázs fölött sült székely csemege illata, a kürtőskalácsé lengte be a korzót. Felhozatalból nem volt hiány, idén tizennyolc csapat készített és kínált finomabbnál finomabb kürtősöket, és bár mindannyian versenybe szálltak a legjobbért járó címért, igazán kimagasló minőségűt ezúttal sem sikerült alkotni. A zsűri ennek ellenére arra buzdította a második Kürtőskalács – Édes ízek fesztivál résztvevőit, igyekezzenek még jobban teljesíteni, hiszen aki kiváló kürtőskalácsot süt, az a régió legismertebb desszertjének hírnevét is öregbíti, ügyfeleinek pedig minőségi termékkel szolgál.

  • Fotók: Albert Levente
    Fotók: Albert Levente

Székelyföld közkedvelt süteményét ezúttal különleges ízekkel társítva is megkóstolhatták a gasztronómiai rendezvény látogatói, hiszen volt belga csokival és málnával társított változat, de csokicseppes, cseresznyés és sajtos egyaránt kérhető volt a mogyorós vagy mandulás mellett. A tapasztalat azonban azt mutatja, a kürtőst fogyasztók körében továbbra is a hagyományos, azaz a cukormázas vagy a diós a legkedveltebb, ezekből sorakoztattak fel kóstoló gyanánt ízléses standjaikon a versenyzők is. Idén háromszékiek mellett Hargita és Maros megyéből is érkeztek csapatok a fesztivállal egybekötött megmérettetésre, s eljött Magyarországról a Vitéz Kürtős csapata is, akik hatodik alkalommal szerveznek majd október derekán Budapesten kürtőskalács-fesztivált.

Az anyaországi vállalkozás társtulajdonosai – András Tünde és Bálint Gáspár – székelyföldiek (akárcsak munkatársaik túlnyomó hányada), akik egy hagyományos – egyikük nagymamájától származó – recept alapján előbb itthon, majd Magyarországon vágtak bele bő egy évtizede a parázs fölött sült, közkedvelt sütemény elkészítésébe. Akkor, a 2000-es évek elején kuriózumnak számított Budapesten a kürtőskalács, nekünk pedig büszkeséget okozott, hogy van egy nemzeti süteményünk, melyet az anyaországi magyarság örömmel fogad és szeret, így elhatároztuk, hogy népszerűsítjük, küldetésünknek is tekintjük ezt – fejtette ki lapunknak András Tünde.

 

 

Évente mintegy száz rendezvényen vesznek részt csapataikkal, a hat évvel ezelőtt indított budapesti kürtőskalács-fesztiválon pedig a hagyományostól eltérő, új ízeket, illetve kürtősből készült desszerteket is bevezettek – ezeket egyébként a sepsiszentgyörgyi rendezvényen is kínálták. Ízesítésben mindenképpen az édes vonalon belül maradunk, úgy gondoljuk, a sós vagy egyéb ízekkel a kürtőskalács elveszíti jellegét, ugyanakkor ragaszkodunk a hagyományos elkészítési módhoz, a tésztát dagasztjuk, parázs felett sütjük – fűzte hozzá a szentegyházi származású hölgy. Érdeklődésünkre úgy fogalmazott, tisztességes megélhetést lehet építeni a legismertebb székely süteményre, és nagyon büszkék arra, hogy övék Magyarország legnagyobb kürtőskalács-készítő vállalkozása, több állandó üzletük és számtalan szolgáltatásuk van, és nagyon sok embernek biztosítanak munkát – mutatott rá.

Rövid terepszemléjét követően a zsűri hosszasan értékelte szombaton a versenyre beküldött hagyományos, cukormázas kürtőskalácsokat, s hozzájuk hasonlóan nagyon sokan kóstolták meg a helyben készült, friss édesség számtalan változatát. Hasonlóan bő volt a kínálat lángosból is, emellett számtalan desszertfélét, bonbonokat, cukorkákat, csokoládékülönlegességeket, töltött kürtőskalácsot, mézet és lekvárt is kínáltak a látogatóknak. A mesterség rejtelmeibe a Bodvaj Egyesület vezette be a gyermekeket, a kisbaconiak ötletes módon a malomtól a kész termékig minden szakaszt bemutattak: énekelve, körtánccal őrölték a búzát, majd lisztet szitáltak, szították a parazsat, végül az előkészített dorongokra rácsavarták a dagasztott, illatos tésztát és megsütötték azt.

 

 

Szombat délután közben elkészült Erdély leghosszabb – 13 méter és 5 centi – kürtőskalácsa is, melyet a farkaslaki Kovács Kalács csapata ezúttal a Diószegi Pékséggel karöltve sütött meg a főtéren. Az eredményhirdetést már sötétben és szemerkélő esőben várták nagyon sokan a fesztiválszínpad előtt, s mint azt a zsűri tagjai elmondták, szigorúan bíráskodtak, elveikből nem engednek, mert az a cél, hogy olyan magas minőségű termék kerüljön ki a csapatok keze alól, mely valóban méltó az arany fokozat minősítésre. Ennek hiányában idén nyolc csapat – köztük két háromszéki – kürtőskalácsát ezüst fokozattal ismerték el, bronz minősítést heten kaptak – ebből három Kovászna megyei csapat –, a részvételért pedig további két versenyzőt díjaztak. Az év székelyföldi kürtőskalácsa díjat végül a farkaslaki Kovács Kalácsnak ítélte a zsűri.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 484
szavazógép
2018-09-10: Máról holnapra - Fekete Réka:

Gondterhelten tanévkezdéskor

Megszoktuk, hogy míg a szomszédos országokban új óvoda- és iskolaépületekről, bővülő diákétkeztetési programról, az iskoláskorú gyermekeket nevelő családok anyagi tehermentesítéséről számolnak be tanévkezdéskor, Romániában a kapkodás, előkészületlenség, fejetlenség jellemzi a becsengetés körüli időszakot.
2018-09-10: Közélet - Iochom István:

Hídavatás, főzőverseny és Mária-búcsú (Torjai falunapok)

Tizenötödik alkalommal szervezett falunapokat a hétvégén a helyi önkormányzat és a polgármesteri hivatal a 711 éves Torján, ahol felavatták az új begyenkői betonhidat, hatvanméteres puliszkát készítettek, nemzetközi főzőversenyt tartottak, tegnap pedig a Mária-kápolna kertjében ünnepi szentmisét celebráltak. A falunapok ideje alatt a Kicsi Antal-iskola két termében Sólyom Zoltán történelemtanár numizmatikai kiállítását lehetett megtekinteni, a községházán terméskiállítást szerveztek, ahol többek között két rekordméretű – 72,5 és 68,2 kg-os – tököt is közszemlére állítottak. A sütőtökök idős Márton István kertjében nőttek.