Marosvásárhely Tanévnyitó az újraalapított katolikus tanodában

2018. szeptember 11., kedd, Belföld

A marosvásárhelyi belvárosi Keresztelő Szent János-plébániatemplomban, majd az iskolaudvaron nyitotta meg a tanévet az újraalapított II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium. Az ünnepségen részt vett Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, valamint Jakubinyi György, a gyulafehérvári római katolikus főegyházmegye érseke is.

A szövetségi elnök felszólalásában rámutatott, nemcsak Maros megyében, hanem egész Erdélyben próbára tette a magyar emberek tűrőképességét a katolikus gimnázium korábbi ellehetetlenítése. „Ezt a próbát nem gyorsfutóknak találták ki. Mi viszont hosszú távra rendezkedtünk be, és bármilyen nehéz is volt, álltuk az elénk gördített akadályokat” – fogalmazott. Kelemen Hunor szerint mindenki számára üzenete van annak, hogy a katolikus iskola ügyé­ben nem sikerült legyűrni a magyar közösséget. Szerinte a közösség megtanulta, hogy „egyetlenegy iskolát sem hagyhat elveszni”, és ez azoknak is üzenet, akik „ma is leselkednek, és csak arra várnak, hogy újból lecsapjanak”.

Jakubinyi György szerint nemzetközi politikai nyomással sikerült elérni, hogy újrainduljon a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium. Az egyházfő felidézte: 1989 után az erdélyi római katolikusok abban reménykedtek, hogy szabadságban és jogállami körülmények között élhetnek. Ehhez képest csalódásként élték meg, hogy csak húsz év késéssel sikerült az egyháznak visszaszereznie a kommunista diktatúrában államosított marosvásárhelyi iskolaépületeit, és csak ez után két évvel sikerült elindítani a magyar római katolikus iskolát, amit viszont rövid működés után újra megszüntettek. Az érsek rámutatott, hogy az erdélyi magyar katolikusok magyarként is, katolikusként is kisebbségben élnek, de ragaszkodnak jogaikhoz. Az egyháznak sajnálatos módon állandóan készen kell állnia a gáncsoskodásra – összegzett.

Hasonló szellemben nyilatkozott Tamási Zsolt, a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium igazgatója is, aki úgy látja, folyamatosak a próbálkozások arra, hogy az iskola „jóakarói” nehézséget okozzanak, de ezzel együtt kell élni. Szerinte a gáncsoskodásnak az a célja, hogy félelmet és bizonytalanságérzetet ébresszen a közösségben. Az igazgató azonban úgy értékelte, hogy a tanintézet tanárai kellőképpen megedződtek ahhoz, hogy a gáncsoskodás ellenére biztonságos oktatási körülményeket tudjanak biztosítani a diákoknak.

A iskolát, valamint a római katolikus egyházat illetően a hétvégén újabb vádakat fogalmazott meg Marius Paşcan, a Népi Mozgalom Párt országos ügyvezető elnöke, aki szerint a román nyelvű Unirea főgimnázium kiköltöztetését tervezik a visszakapott épületből. Paşcan vádalapja egy levélre támaszkodik, amelyben a katolikus egyház kéri a városházát, hogy biztosítsa az Unireában tanuló diákok számára a tanuláshoz való megfelelő körülményeket – konkrétan az épületszárny tatarozását. A szenátor nyilatkozatát mind a városháza, mind az egyház cáfolta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2018-09-11: Máról holnapra - Mózes László:

Fehér szalaggal a méltóságért

Fehér karszalaggal jelezték az új tanév kezdetén a pedagógusok, nem értenek egyet a kisebbségi elemisták románoktatását célzó kormányrendelettel. E japán sztrájk szokatlan összefogást, ritkán észlelhető egységet teremtett az erdélyi iskolákban: nem csupán magyar tanítók és tanárok fejezték ki ellenkezésüket a hórukkos és átgondolatlan, a kisebbségi oktatókat megalázó intézkedéssel szemben, hanem német, szerb ajkúak is hasonló álláspontot képviseltek.
2018-09-11: Belföld - :

Diplomáciai eszközökkel a marosvásárhelyi iskoláért

A határon túli magyar nemzeti közösségek továbbélésének egyik legfőbb garanciája az anyanyelvi oktatás fennmaradása – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter újságírók előtt hétfőn annak kapcsán, hogy Marosvásárhelyen tegnap tartották a korábban bezárt katolikus líceum tanévnyitó ünnepséget.