Ökumenikus tanévnyitó istentiszteletÉbreszteni csak ébren lehet

2018. szeptember 11., kedd, Közélet

Máshol nincs hagyománya a pedagógusok ökumenikus tanévnyitó istentiszteletének, ám Sepsiszentgyörgyön ez jelentős esemény, és ezt az is jelezte, hogy sok tanár, tanító fontosnak tartotta megjelenni a vártemplomban, közös imával, együttgondolkodással kezdeni a zűrzavaros iskolai évet. Ének, vers, magvas gondolatok, keserűséget és biztatást tartalmazó szavak egyaránt elhangzottak a majd másfél órás rendezvényen.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

A kezdeményező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) nevében Péter Sándor háromszéki elnök köszöntötte az össze­gyűlteket, felhívta figyelmüket: minden új tanév új kezdetet, új lehetőséget jelent. A házigazda Bucsi Zsolt református lelkész előfohásza indította az istentiszteletet, Kovács István unitárius lelkész saját gyermekkori emlékeit előhívva idézte fel, hogy a tanárok, tanítók még a kommunizmus legsötétebb éveiben is „lelkünkbe írták a szabadságot, akkor is, amikor az még nagyon távoli volt”.

A pedagógusok vállalják, hogy ráébresztik a gyermekeket az élet csodálatosságára, ez azonban csak Isten közelségében lehetséges, „ébreszteni csak ébren lehet, és a felébredést a hit tudja megadni” – mondotta. Zelenák József evangélikus esperes imája és áldása után Sztakics Éva alpolgármester közvetítette a városvezetés üzenetét. Megpróbáltatások sokaságával kezdődik az új tanév, és pont ezért a tanárok feladata fokozottan az, hogy felvértezzék a diákokat az igazságtalanság ellen – hangsúlyozta. „Csak magunkra, egymásra és a jó Istenre számíthatunk” – mondotta, és biztosította az egybegyűlteket, minden eszközzel, minden fórumon tiltakoznak a magyar tanítók, tanulók hátrányos megkülönböztetése ellen.

Kiss Imre megyei főtanfelügyelő felhívta a jelenlevők figyelmét, hogy mesterségük nemcsak munka, de hivatás, egyik legnemesebb feladat adatik meg számukra, a gyermeki lélek megmunkálása. Útravalóként Martin Luther King szavait tolmácsolta: „Az életünk abban a pillanatban kezd véget érni, amikor szótlanok maradunk azon dolgokról, amik igazán számítanak”. Burus Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke rámutatott, feladatuk közös, nemzetünk megmaradásán munkálkodni. Kiemelte, a romániai pedagógusoknak minden esztendőben számos akadályt kell leküzdeniük, és még emberpróbálóbb a magyarul tanítók feladata.

Elítélte a minisztérium augusztus végi, magyar gyermekek román oktatását szabályozó rendeletét, amelyet meggondolatlannak és szakmaiatlannak nevezett. Sok a megoldásra váró feladat, sok a tanulnivalójuk, és tanulniuk kell, mert minden gyermeknek jár, hogy kinyissák előtte a tudás kapuját – szólt tanárkollégáihoz. Szabó Margit, az RMPSZ alsó-háromszéki elnöke után Hajdú János római katolikus főesperes mondott áldást, majd himnuszaink eléneklésével zárult az ökumenikus istentisztelet, melyet a Pro Musica kamarakórus fellépése és Incze Melinda szavalata színesített.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2018-09-11: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Legyen végre a diák a fontos (Tanévkezdés Sepsiszentgyörgyön)

A gyermekek megérdemlik a tiszteletet, bizalmat, jóindulatot, jó velük lenni a szelíd megérzések, az első üde erőfeszítések és rácsodálkozások, a tiszta örömök derűs légkörében, a velük végzett munka pedig vidám, gyümölcsöző és szép – idézte Janusz Korczak lengyel pedagógust tanévindító köszöntőjében Sebestyén-Lázár Enikő, a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum igazgatója. Tegnap délelőtt bensőséges ünnepségen köszöntötték a tanintézmény mintegy hatszáz diákját, köztük 27 előkészítős kisdiákot, akik kezét az első iskolai napon végzős, tizenkettedikes diákok fogták.
2018-09-11: Közélet - Nagy B. Sándor:

Emberek és krumplik a román színházban

Még alig volt időnk felocsúdni Radu Afrim legújabb sepsiszentgyörgyi előadása után, és máris új bemutatója van városunkban a neves rendezőnek: két nappal ezelőtt a Tamási Áron Színház mutatta be az Egy zabigyerek kék háttér előtt történetet mesél című előadását, ma este az Andrei Mureşanu Színház társulata várja az érdeklődőket az Emberek és krumplik című új produkcióra.