Emberek és krumplik a román színházban

2018. szeptember 11., kedd, Közélet

Még alig volt időnk felocsúdni Radu Afrim legújabb sepsiszentgyörgyi előadása után, és máris új bemutatója van városunkban a neves rendezőnek: két nappal ezelőtt a Tamási Áron Színház mutatta be az Egy zabigyerek kék háttér előtt történetet mesél című előadását, ma este az Andrei Mureşanu Színház társulata várja az érdeklődőket az Emberek és krumplik című új produkcióra.

A Radu Afrim által írt és rendezett Emberek és krumplik egy 2012 őszén történt tragikus esetet dolgoz fel: kilenc ember halt meg akkor Sepsiszentgyörgy határában egy munkabalesetben, mert az utánfutó, melyen épp hazafelé mentek a krumpliszedésből, egy vonattal ütközött. Napszámosok voltak, roma nemzetiségűek, talán ez is oka annak, hogy nem volt nagy visszhangja a médiában a tragédiának, alig érintette meg a közvéleményt. A helyi hatóságok megtették a kötelességüket, segítettek a hátramaradt családtagoknak eltemetni szeretteiket, és ezzel nagyjából le is csengett a történet.

Hat év után az Emberek és krumplik című dokumentarista jellegű előadás az esettel kapcsolatosan a múltról és jövőről beszél. Megtudhatjuk belőle, hogy mit tettek az áldozatok családjai az azóta eltelt évek során, mire emlékeznek a történtekből, hogyan folytatták az életüket, és miként élnek most.

Radu Afrim rendező így vall az előadásról: „Előadásaimban arra törekedtem, hogy jót tegyek azokkal, akik bejönnek a színházterembe, nem kimondottan terápiás értelemben, hanem hogy kinyissam a lelküket és az agyukat. Ezért gyakran választottam olyan kortárs szövegeket, melyek megérintik és felszínre hozzák a bennünk rejlő emberit. Úgy érzem, pályámnak ezen az állomásán ennél többet is tehetek. És úgy érzem, hogy itt és most minden alkotónak így kell gondolkodnia és így kell cselekednie. Főként most, amikor a román társadalom betegebb, mint bármikor. Azért írtam meg az Emberek és krumplik történetét, mert több éve dolgozom ebben a városban, és közel kerültem az itteni emberekhez. Ez a darab tényleg emberekről meg krumplikról, a veszteségről és a túlélésről szól. És mindezeken túl, az előadáson is túl: a szolidaritásról...”

Az előadásban a rendező közvetlen munkatársai voltak: Andreea Simona Negrilă (díszlet- és jelmeztervező), Flavia Giurgiu (koreográfus), Kónya Ütő Bence (zeneszerző), valamint Ördög Gyárfás Ágota, Vargyasi Levente és Vetró Baji (videó és látványeffektek). Szereplők: Flavia Giurgiu, Alexandrina Ioana Costea, Anca Pitaru, Liviu Popa, Kozmin Dima, valamint négy gyerek: Emőke, Dávid, Krisztiánó és Zsolt. A bemutatót ma este 19 órától tartják az Andrei Mureșanu Színház Művész Termében, jegyek kaphatók a színház pénztáránál és a biletmaster.ro honlapon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2018-09-11: Közélet - Farkas Réka:

Ébreszteni csak ébren lehet (Ökumenikus tanévnyitó istentisztelet)

Máshol nincs hagyománya a pedagógusok ökumenikus tanévnyitó istentiszteletének, ám Sepsiszentgyörgyön ez jelentős esemény, és ezt az is jelezte, hogy sok tanár, tanító fontosnak tartotta megjelenni a vártemplomban, közös imával, együttgondolkodással kezdeni a zűrzavaros iskolai évet. Ének, vers, magvas gondolatok, keserűséget és biztatást tartalmazó szavak egyaránt elhangzottak a majd másfél órás rendezvényen.
2018-09-11: Közélet - Fekete Réka:

Megalázás helyett hagyjanak tanítani (Magyar elemisták románoktatása )

Seperjenek ott, ahol gond van, hagyják dolgozni magyar tanítóinkat, akik munkájuk során bebizonyították, hogy a többi tantárgyhoz hasonlóan szakszerűen és eredményesen tanítják a román nyelvet is – hangsúlyozta lapunk érdeklődésére Kondor Ágota, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium igazgatója. Az iskolavezető elmondta, a Mikóban tizennyolc elemi osztály működik, négy román tanárt kellene alkalmazni, hogy lefödjék a románórákat, de ezzel egyelőre nem foglalkoznak, ami jól működik, azt nem kívánják elrontani.