Az osztályfőnökök felelőssége, hogy minden középiskolás diák tudomást szerezzen arról, hogy az új tanévtől a kormány 180 lejről 250 lejre emelte az ösztöndíj értékét, a családon belüli egy főre eső jövedelem felső határa pedig bruttó 150 lejről 500 lejre növekedett – vélik az iskolaigazgatók. Tavaly a több mint négyezer háromszéki középiskolás közül száztizenhárman kaptak iskolapénzt.
Utánanéztünk, hogy megyeszinten miként oszlik meg az ösztöndíjban részesülő diákok aránya. Kiderült, a 2017–2018-as tanévben a száztizenhárom kedvezményezettből negyvenöten a két bodzafordulói középiskolában tanulnak, míg a kézdivásárhelyi Gábor Áron Szakközépiskola két líceumi osztályából csupán ketten kaptak havonta száznyolcvan lejt. Lévén, hogy a céhes város középiskolájában nagy arányban tanulnak a környék falvaiból származó diákok, akik közül többnek gazdálkodik a családja, pénzjövedelmük viszonylag alacsony, az iskolában érdeklődtünk az ösztöndíjakról.
Gábor Rezső iskolaigazgató és kollégája, Nánási Edit tanárnő, aki az ösztöndíjprogramokat irányítja, arról tájékoztatott, iskolájukban többéves hagyomány, hogy tanév elején minden középiskolással aláíratják az osztályfőnökök az ösztöndíjról szóló tájékoztatót, és a diákok élnek is a lehetőséggel, de az eddigi 150 lejes egy főre eső bruttó jövedelmi határ olyan alacsony volt, hogy az igénylők alig tizede számított jogosultnak. Tavaly a két líceumi osztály diákjainak közel fele pályázott az ösztöndíjra, de a huszonhatból csupán ketten teljesítették a jövedelmi feltételt, egyikük húsz igazolatlan hiányzás után tanév közben elveszítette az ösztöndíjat – tájékoztatott Nánási Edit.
Az elmúlt tanévben országosan több mint 33 ezer középiskolás részesült szóban forgó ösztöndíjban. Az új rendelkezés szerint jóval többen lennének jogosultak az állami támogatásra, aminek kihasználása attól is függ, hogy az iskolákban milyen mértékben tájékoztatják a diákokat, illetve a szülők mennyire élnek a lehetőséggel. A támogatást október 1-jéig lehet igényelni.