Tăriceanu kétszínűséggel vádolja WebertMiért nem szavazták meg a Sargentini-jelentést?

2018. szeptember 27., csütörtök, Világfigyelő

Magyarországgal szemben tanúsított magatartása miatt kétszínűséggel vádolta Manfred Webert, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójának vezetőjét Călin Popescu Tăriceanu, a kisebbik román kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke.

A szenátus elnöki tisztségét is betöltő Tăriceanu tegnap egy bukaresti sajtóértekezleten számolt be arról, milyen témákról volt szó Brüsszelben az Európai Parlament (EP) liberális képviselőcsoportjának, a – szintén ALDE-nek rövidített – Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért EP-frakciójának ülésén. Elmondta azt is: a liberális EP-képviselők számon kérték rajta, hogy a román ALDE két EP-képviselője – Renate Weber és Norica Nicolai – miért nem szavazta meg a Sargentini-jelentést.

Magyarázatul a román politikus kifejtette: szerinte az a Manfred Weber áll Magyarország elmarasztalásának a hátterében, aki korábbi budapesti látogatása alkalmával még kiállt Orbán Viktor mellett. Tăriceanu szerint az azóta eltelt néhány hónap alatt semmi olyan nem történt Magyarországon, ami indokolná Weber álláspontjának megváltozását, azon kívül, hogy időközben Angela Merkel „neki ígérte” az EPP csúcsjelölti tisztségét, amelynek révén Weber válhat az EPP jelöltjévé az – európai parlamenti választások nyomán megújuló – Európai Bizottság elnöki tisztségére.

Tăriceanu szerint Magyarország megbüntetésének támogatása politikai játszma Weber részéről, amellyel valószínűleg „háláját” akarta kifejezni a német kancellárnak.

„Én látom ezt a kétszínűséget, ennyi tapasztalattal a hátam mögött nem tehetek úgy, mintha nem látnám” – szögezte le a román ALDE elnöke.

Románia 32 EP-képviselője közül 18-an szavaztak igennel, 4-en nemmel szeptember 12-én a Sargentini-jelentésre, 3 képviselő tartózkodott, 7 pedig nem szavazott. A két ALDE-képviselő közül az egyik nemmel voksolt, a másik pedig nem adta le szavazatát, arra hivatkozva, hogy kettős mércén alapuló, politikailag elhibázott lépésnek tartják Magyarország elmarasztalását.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-09-27: Világfigyelő - :

Kiutasítják a magyar konzult (Kárpátalja)

Ukrajna rövid időn belül kiutasítja a beregszászi magyar konzult, amennyiben Magyarország nem hívja vissza – jelentette ki Pavlo Klimkin külügyminiszter tegnap, miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel találkozott New Yorkban, az ENSZ-közgyűlés csúcsszintű ülésszakán. „Javasoltam, hogy saját maguk hívják vissza a konzult. Amennyiben erre hamarosan nem kerül sor, úgy hazaküldjük” – idézte a TASZSZ orosz hírügynökség Klimkint. Az ukrán tárcavezető hangsúlyozta, hogy egyetlen kulcsfontosságú kérdésben sem sikerült megállapodni a magyar féllel. Szijjártó Péter az egyeztetést megelőzően közölte: amennyiben az ukrán kormány úgy dönt, hogy kiutasítja a beregszászi magyar konzult, Magyarország is haladéktalanul kiutasít egy Magyarország területén dolgozó ukrán konzult. Közben Kijevben ukrán nacionalisták ismét tüntettek, a magyar konzul kiutasítását követelve.
2018-09-27: Világfigyelő - :

Olasz–francia csörte az Aquarius miatt

Franciaország nem engedte kikötni Marseille-ben az Aquarius mentőhajót, fedélzetén 58 bevándorlóval, így végül Máltán szálltak partra a migránsok. Emmanuel Macron francia államelnök ennek ellenére Olaszországot ostorozta a szolidaritás hiánya miatt – Róma reakciója nem is késett, így újabb csörte alakult ki a két állam között.