Parlagfű

2008. augusztus 7., csütörtök, Máról holnapra

Az etnobotanikával (is) foglalkozó Kakas Zoltán szólt, hogy a sepsiszentgyörgyi vasútállomás környékén rengeteg a parlagfű. A múlt évben riasztott néhány városi tanácstagot a hozzánk is berontó veszélyről, amit teljes közönnyel fogadtak.

A parlagfű még nem virágzik, ha irtását nem szervezik meg, pollenje súlyos allergiás megbetegedéseket okozhat, az előfordulási helyétől akár 100 kilométerre is elviszi a szél, magva akár 30—40 évig is csíraképes, egyetlen tő 60 000 magot teremhet. Tájékoztatónk megfigyelése szerint Felső-Háromszéken is bőven találni az új jövevényből.

Magyarországon, ahol az erdélyi magyar lakosságnak fő hírforrásai találhatók, a parlagfűfertőzés olyan méretű, hogy irtásáért, az allergiás megbetegedések megelőzéséért kormányszinten tárcaközi bizottság is alakult, a gyomnövény pusztítását regionális munkaügyi központok irányítják, jellemző, hogy az eszközvásárlásra és munkaerő-toborzásra az idei program 400 millió forintot irányzott elő, s ez az összeg nem tartalmazza azt az értéket, amelyet ez esetben is a széles körű társadalmi összefogás képvisel, enélkül ugyanis teljességgel reménytelen a parlagfű visszaszorítása.

Ezeket az adatokat azért is közöljük, mert Gyomországgá vált a miénk, tessék csak megnézni az utak, vasutak mentét, amelyek az Észak-Amerikából származó, rendkívül agresszív gyomnövény terjedési útvonalai is, a gyom beszélő magyar neve is jelzi, hogy telephelye a meg nem művelt, parlagon hagyott föld, a mezőgazdasági parcellák, mezei utak műveletlen szegélye. Azért is riasztjuk az önkormányzatokat és általában a lakosságot, mert mérhetetlen közönyt tapasztalhatunk a környezetszennyezéssel és környezetkárosítással szemben, márpedig ez az első világháború után hozzánk behurcolt veszélyes gyom ebbe az irányba tolja környezetünket.

Ugyancsak figyelmeztető szándékkal jegyezzük meg, hogy zárt gyepes, füves területeken, legelőkön — ha a vaddisznók fel nem túrták — a parlagfű nem telepedik meg.

A parlagfű-allergia a nyálkahártyák és a szem megbetegedését váltja ki, lefolyása súlyos, és megelőzése ördögűzéssel — ,,én úgy sem kapom meg" — nem lehetséges.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-08-06: Magazin - x:

Hogy mik vannak!

Sajtérlelő gregorián dalok
Gregorián zenével érleli sajtjait egy tehenészeti iskola Ausztriában. Méghozzá nagy sikerrel. A sajtok ugyan nem tapsolnak, ám sorra nyerik a graz-altgrottenhofi iskolának a díjakat. Persze, nem akármilyen muzsikára érlelődnek, hanem paradicsomira: arra a gregorián lemezre, amely felkerült a brit slágerlista tízes élbolyába, és amelynek címe A paradicsom zenéje. Ezt játsszák állandóan a pincében érő két és fél tonna sajtnak szerenádként. ,,A sajtok mikroorganizmusok révén érnek, azok pedig biztosan érzékelik a muzsika rezgéshullámait" ― idézte az iskola egyik tanárát az osztrák sajtó. A tanintézet amúgy nem fukarkodott a hangminőséggel: hi-fi dolby surround rendszert vett bő fél illió forintnyi euróért. Mivel azóta a Grottenhofer Auslese sajtok sorra nyerik a díjakat, igencsak vájtfülűek lehetnek a mikroorganizmusok.
2008-08-07: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Jöhet a Székelyföld-tábla

Minden szükséges engedélyt és jóváhagyást megkapott a Kovászna Megyei Tanács a Székelyföld-táblák felállításához.