A Háromszéki Közösségi Alapítvány ismét meghirdette a Civil Licitet. Bereczki Kingát, az alapítvány igazgatóját kérdeztük arról, hogy az adománygyűjtés ilyen formája mennyire vált ismertté, netán népszerűvé Háromszéken, Sepsiszentgyörgyön.
– Az eddigi tapasztalatok jók, ha nem is kimagaslóak, hogy az idei mennyire lesz sikeres, majd az esemény után tudjuk értékelni, amikor megtapasztaljuk a részvételi arányt. Közel száz meghívót küldtünk ki vállalkozóknak, civil szervezeteknek, együttműködő partnereknek és támogatóknak, de a licit nyitott mindenki számára, aki tenni kíván a közösségéért. Ez a negyedik alkalom Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen kettőt szerveztünk eddig, mind nagy sikerrel.
– Kinek szól a Civil Licit, ki vehet részt rajta?
– Azoknak szól – cégeknek, de magánszemélyeknek is –, akik ragaszkodnak ahhoz a helyhez, ahhoz a közösséghez, ahol/amelyben élnek, van elképzelésük a jövőről, és hajlandóak is tenni érte.
– Ezúttal milyen programokra lehet adományozni?
– Három közösségi projektre gyűjtünk. Az egyik helyismereti kirándulásokat finanszíroz iskolai csoportok számára. Ezek a kirándulások azért fontosak, mert célirányosak, van konkrét útiterv, szakavatott vezető, és egyszerre valósulnak meg (15–20 kirándulás ugyanabban az időben, megyeszerte). Így van hatása felnőttre és gyermekre egyaránt. A cél: erősítse meg a gyermekekben a szülőföldhöz való ragaszkodást. Egy ilyen iskolai kirándulás egy 60 fős csoport számára átlagosan 1000 lej, amely tartalmazza a szállítás, üzemanyag, belépti díjak költségeit. Másik projekt az ösztöndíjprogram. Testreszabott tanulmányi díjak az iskolai év alatt olyan gyermekeknek és fiataloknak, akiket az anyagiak korlátoznak a kibontakozásban. Adományoktól függően változik a támogatottak száma, lehet három, de szerencsés esetben akár tíz is. Öt gyermeknek havi 200–300 lejes juttatás egy tanévben 13 500 lejt jelent. A harmadik pedig a graffitiprojekt. Éppen most zárult egy, a Iorga út melletti régi sportpálya környezete vált hangulatossá, ezt kívánjuk folytatni. A cél az, hogy elhagyatott, lepattant városrészeket közös erővel alakítsunk át kellemes közösségi helyekké, ahol az emberek szívesen töltik a szabad idejüket.
– Mekkora adományokról van szó?
– Támogatni lehet akár 50 lejjel is, ez a licitösszeg alsó határa, de mindenki lehetősége, érdeklődése szerint adományozhat, attól függően, ki mennyire kíván bekapcsolódni a közösségi folyamatokba. Az alapítvány a Civil Licittel megadja ennek lehetőségét.
– Mennyiben járul hozzá egy ilyen adománygyűjtő akció annak kialakításához, hogy egy közösség tagjaként – legyen szó magánemberről vagy cégről – nem csupán jogok illetnek meg, hanem felelősséggel is tartozunk?
– A most meghirdetett programok támogatásával ezer-ezerötszáz gyermekben elhintjük a ragaszkodás magvát, és ez akkor hozza meg a gyümölcsét, amikor felmerül bennük a kérdés, amely manapság a fiatalokban gyakran: menni vagy maradni? Évente öt-tíz tehetséget segítünk, közben érlelgetjük bennük a felelősséget a közösség iránt. Ez a tíz, húsz, száz tehetség idővel sokszorosan viszonozza a támogatást értékalkotó munkájával, kapcsolataival, az ő támogatásaival. Közben alakulnak terek, ahol jól érezzük magunkat, és a közösen töltött idővel erősítjük magunkban az összekötő szálakat a közösségen belül. Az adományozókban pedig azon túl, hogy az adományozás örömét megélik, az is tudatosodik, hogy viszonylag kis hozzájárulással milyen nagy dolgokat lehet saját erőforrásainkból megvalósítani. Október 4-én ezt bárki kipróbálhatja.