Tanulmányúton a Vajdaságban

2018. október 5., péntek, Nyílttér

Szeptember utolsó hetében került sor  a Kultúrák közötti kommunikáció a Kárpát-medencében című projekt 2018-as tanulmányi hetére Vajdaságban. Ez a program még 2001-ben indult azzal a céllal, hogy a határon belül és kívül élő magyarság megismerhesse egymás kultúráját és szokásait.

Az első találkozónak a kárpátaljai Beregszász adott helyet. A projektben a teljes Kárpát-medence minden térsége négy diákkal és egy tanárral képviselteti magát: Kárpátaljáról a beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium, Felvidékről a füleki Magyar Tannyelvű Gimnázium, a Délvidékről a szabadkai Vegyészeti–Technológiai Középiskola, Muravidékről a lendvai Kétnyelvű Középiskola, Erdélyből a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium, az anyaországból pedig a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium, a budaörsi Illyés Gyula Közgazdasági Szakközépiskola, valamint a hajdúnánási Csia Győző Közép- és Szakközépiskola. A projekt keretében évente egy nyári táborra és egy őszi tanulmányi hétre kerül sor, a részt vevő iskolák körforgásszerűen vállalják fel a házigazda szerepét ezeknek a találkozóknak a megszervezésében. Ebben az évben a nyári tábornak a Székely Mikó Kollégium adott otthont. Vendégeinket megismertettük Háromszék nevezetességeivel és a Kis-Királykő szépségével is.

A Vajdaságban szervezett őszi tanulmányi hét résztvevői a rendhagyó tanórák mellett megismerkedhettek Délvidék nevezetességeivel és szépségeivel is. Megcsodálhattuk a 20. század elején szecessziós stílusban épített szabadkai városházát és a nemrég teljes pompájában felújított zsinagógát, a két épület Komor Marcell és Jakab Dezső budapesti műépítészek munkáját dicséri. A zombori városháza tanácstermében megcsodálhattuk Eisenhut Ferenc 1896-ban készült, A zentai csata című festményét, melyet Szerbia legnagyobb olajfestményeként tartanak számon. Ellátogattunk a Vajdaság nyugati részén található bácsi várromhoz, amit Károly Róbert parancsára építettek 1338–1342 között; megtekintettük Újvidék és Pétervárad nevezetességeit is. A Ludasi-tó Speciális Természeti Rezervátumban a szakmunkatársak terepjárással is színezték előadásukat a hagyományos gazdálkodás és a természetvédelmi tevékenység kapcsolatáról, valamint a természeti élőhely szürkemarhákkal való kezeléséről és a madárgyűrűzésről. Élmény volt a Palicsi-tó és a 70 éves palicsi állatkert megtekintése is, ahol harmóniában él együtt a növény- és az állatvilág. Természetesen volt közös játék és táncház is.

Az elmúlt 17 év alatt több száz diák és tanár kapcsolódott be ebbe a népszerű és rendkívül hasznos programba. Érdekességképpen megemlíteném, hogy a felvidéki csapat jelenlegi tanára egykor diákként kapcsolódott be Szabadkán. Vendéglátóinknak ezúton is köszönünk mindent.

Kinda Eleonóra

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2018-10-05: Nyílttér - :

Idényzáró bringázás

A kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület szeptember 29-én a Nemere útján egy könnyen teljesíthető kerékpártúrával zárta az idényt. A bringások a szombati kerékpártúra alkalmával a Tegyünk Kézdiszékért civil tömörülés által megszervezett esztelneki faluséta különböző programjaiba is bekapcsolódtak.
2018-10-05: Nyílttér - :

Diákélet az ötvenes években

Tanév kezdetén a legtöbb emberben előjönnek a régi emlékek, azok a néhai szeptemberek, amikor mindenkin úrrá lett egyfajta szorongás, készülődés az ismeretlenre.