Első alkalommal nyílt alkotótábor az udvarhelyszéki Zetealja-Deságon. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet öt éve hozta létre a Kárpát-haza Galériát azzal a céllal, hogy a Kárpát-medence művészeti életét bemutassa. Az elmúlt években több mint ötven, e térségből és a diaszpórából érkezett alkotó munkásságát láthatta a közönség Budapesten. Ezt a rendezvénysorozatot kiegészítve idén táborozni hívta a korábbi kiállítókat, amelynek célja, hogy a művészek megismerjék egymást, munkakapcsolatot alakítsanak ki, elinduljon egy párbeszéd, létrejöjjön a közös tér, amely köré évről évre további résztvevők gyűlnek.
Az idei alkotótábor vezetője Vargha Mihály szobrász, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója volt. Az egyhetes együttlétet különlegessé tette, hogy a jelen levő tizenkilenc alkotó nemcsak egymás munkafolyamatát követhette, de érzékelni lehetett a régiókra jellemző kifejezésformákat is. Számomra újdonság volt például a kárpátaljai művészek plein art festésmódja, az egykori nagybányai festőiskola intenzíven és kreatívan élő hagyománya.
De érkeztek vendégek Magyarország mellett Délvidékről, Csehországból, Olaszországból. Háromszéket Vargha Mihály mellett Albert Levente képviselte. A távolabbról érkezők egy székely falu, Varság hétköznapi életét tekinthették meg, valamint három középkori templom, Bögöz, Székelyderzs és Homoródkarácsonyfalva Szent László-faliképeit is megcsodálhatták.
Az alkotótáborban készült munkákból szeptember 29-én kiállítás nyílt a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum Kossuth utcai képtárában, amely november 4-éig látogatható. Az alkotások egy művészeti gyűjtemény alapját képezik.
Hegedűs Enikő