VidékfejlesztésMásodszor is pályázik a kézdi tejszövetkezet

2018. október 9., kedd, Gazdakör

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk a hírt, hogy a felső-háromszéki gazdákat tömörítő Lakto-Coop szövetkezet másodszor is próbál pályázati pénzt nyerni a vidékfejlesztési alapokból.

Az első sikeres pályázatukra július végén hirdetett eredményt a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség a 16.4-es, A piaci ellátásban szereplők partnerségének és a helyi piacok kialakításának támogatása nevű intézkedésnél. Ennek célja, hogy támogassa a mezőgazdasági termelők, a feldolgozók és a forgalmazók (üzletek, vendéglők, szállodák, vidéki panziók) közötti, ún. rövid láncú közreműködést és ellátást, valamint a helyi piacok fejlesztését. A kézdi pályázatban a piaci szereplők (termelők, feldolgozók és forgalmazók) partneri szerződést kötöttek. A szövetkezeti tagok gazdaságában megtermelt tejet összegyűjtik, majd a keresztúri Nagy-Küküllő szövetkezetben kerül feldolgozásra.

A feldolgozott tejtermékek Kézdi termék márkanév alatt kerülnek forgalomba a Bertis üzletlánc egységeiben és a Kézdivásárhely környéki panziókban. A szövetkezet az elnyert, közel 90 ezer euró egy részét a tejtermékek kiszállítására alkalmas klimatizált haszonjármű vásárlására fordítja, ezenkívül számítástechnikai és elektrotechnikai felszerelések vásárlására, a késztermékek reklámozására, számítógépes honlap költségeinek kifizetésére, sajtóban, rádióban vagy televízióban megjelenő reklámok költségtérítésére, a közös termékbemutatók, illetve kiállításokon való részvétel költségeinek kifizetésére költi.

A pályázott összeg fennmaradó részét a partnerségi kapcsolat működtetési költségeinek, illetve az alkalmazott személyzet fizetésének biztosítására fordítják. A pályázat kifizetési szerződését még nem kötötték meg a szövetkezettel, az országos válogatás kihirdetése után négy hónap áll rendelkezésre, amely időszak alatt a szükséges iratokat a szövetkezetnek be kell szereznie és felmutatnia a szerződéskötésnél. A szövetkezet a második pályázatát a 4.2-est, Támogatás a mezőgazdasági termékek feldolgozására című intézkedésre szeptemberben tette le. Az éves keretösszeg 203 millió euró, két összetevőre osztva: 81 millió a már működő feldolgozók korszerűsítésére és üzletek felszerelésére fordítható, 122 millió euró pedig új feldolgozók építésére, létesítésére.

 

 

Lassan fogy a pénz, a hét végéig az első összetevőre 14 pályázatot tettek le 12,4 millió euró értékben, a másodikra (új feldolgozók létesítése) 36-ot, 52 millió euró értékben. Ilyen körülmények közt nemigen lesz versengés, és a szövetkezet jó eséllyel pályázik az új feldolgozójuk létesítésére, ha az elbírálásnál a vidékfejlesztési szakemberek mindent rendben találnak, és a pályázatot kifizethetőnek minősítik. Bokor Évától, a szövetkezet ügyvezető igazgatójától kapott információk szerint a pályázat révén a tagoktól összegyűjtött tej helyi feldolgozását szeretnék megoldani.

A szövetkezetnek jelenleg 39 tagja van, legnagyobb részt a felső-háromszéki szarvasmarhatartók helyi egyesületei és a nagyobb állatlétszámmal rendelkező fizikai személyek, az Agrosic Közösségek Közti Társulás és néhány cég is társ benne. A kézdivásárhelyi tanácstól bérelnek az ipari parkban egy több mint 15 ár nagyságú csarnokot, és ezt szeretnék felszerelni teljes tejfeldolgozó és csomagolósorral, valamint tároló hűtőkamrával.

Mellette a labort is szeretnék felszerelni korszerű mérőműszerekkel. Ezenkívül egy 10 ezer literes hűtőtankos tejszállítót szeretnének vásárolni a tej összegyűjtésére, valamint a késztermékek kiszállítására alkalmas haszonjárműveket vásárolnának. A tejfeldolgozóban napi 7000 liter kerülne feldolgozásra, és késztermékek készülnének: csírátlanított UHT-s tej egyliteres kiszerelésű kartondobozba csomagolva, vaj csomagolva, tejföl, tejszín és a fagylalt, csoki- és pudingkrémek előállításához szükséges alapanyagok.

A késztermékek forgalmazását a Bertis cég (a cégcsoport egyébként a szövetkezet tagja is) saját üzletláncán keresztül biztosítaná. Sikeres pályázás esetén a beruházás 16 új munkahelyet teremtene. A beruházás teljes értéke áruforgalmi adó nélkül 2,16 millió euró. Mivel szövetkezet formájában pályáznak, a támogatás mértéke, intenzitása 70 százalékos (a feldolgozás támogatásánál általában 50 százalék), így a támogatás 1,51 millió euró lenne, a fennmaradó rész az önrész, amelyet saját banki letéttel vagy banki kölcsönnel is lehet biztosítani.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 681
szavazógép
2018-10-09: Gazdakör - Bokor Gábor:

Takarmányválság Európában

Az Európai Bizottság jelentése szerint a hosszú ideig tartó szárazság jelentős károkat okozott. A takarmányhiány miatt Európa-szerte egyre több szarvasmarha kerül vágóhídra. Az előrejelzések szerint idén nyolcmillió tonna marhahús kerül a piacra, ez 1,6 százalékkal haladja meg az elmúlt év termelését.
2018-10-09: Gazdakör - :

Börtönbüntetés csalásért

A Gorj megyei bíróság négy év letöltendő börtönre ítélt egy Cruset községben gazdálkodó farmert.