Két kiállítással kezdődött meg tegnap délután Sepsiszentgyörgyön az ötödik Székelyföldi Grafikai Biennálé (G5), a rendezvény hivatalos megnyitóját ma tartják az Erdélyi Művészeti Központban. A két évvel ezelőtti biennálé fődíjasa, Kamil Kocurek a MagmaTempben mutatkozott be, míg a Lábas Házban a biennálé néhai kurátorára, a tavaly elhunyt Siklodi Zsoltra emlékeztek, akinek rendezvényszervezői munkáját a szintén csíkszeredai Ferencz S. Apor folytatja.
Az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé első rendezvényének a MagmaTemp, a Keresztes Házban létrehozott ideiglenes kiállítótér ad otthont. A lengyelországi Kamil Kocurek, a 4. Székelyföldi Grafikai Biennálé fődíjasa Játékok küzdőtere című egyéni kiállítását Magdalena Hanysz-Stefańska kurátor nyitotta meg. A fiatal lengyel grafikus sorozata mélynyomással készült, a művészt a fenyegetettség, a világban dúló háborúk foglalkoztatják. „Sajátos teret alkotok, az arénát vagy küzdőteret, hogy kifejezzem félelmeimet, elragadtatásaimat és érdeklődésemet, melyek aztán előhívják és meghatározzák vizuális válaszaim formáját” – vallja. A kurátor elmondta, Kamil Kocurek 2015-ben fejezte be tanulmányait a művészeti akadémián, hét egyéni kiállítást és huszonnégy csoportos tárlatot tudhat maga mögött, 25 díjban részesült, Gdandskban él, és „ő egy sztár”. A grafika nagyon szorosan összekapcsolja az embereket – jegyezte meg végül.
Ezt követően a Lábas Házban Egy lezáratlan életmű dokumentumai – Siklodi Zsolt (1966–2017) című emlékkiállítást nyitotta meg Ungvári-Zrínyi Kata művészettörténész, majd Erőss István grafikus és Ferencz S. Apor képzőművész bemutatták a grafikai biennálé volt kurátoráról szóló kötetet. Mint a rendezvény szervezői kiemelik, Siklodi Zsolt eleinte főleg grafikai megközelítéssel hozza létre „vizuális kísérleteit”, néha klasszikus eszközökkel (litográfia, kézi rajz, rézkarc), néha pedig az új technológiák adta lehetőségeket használva (plotterrajz, fénymásolás, gépi gravírozás). „A csonka életmű és a szerteágazó szervezői tevékenység egy nehezen pótolható kerek egységgé áll össze. És jóllehet Siklodi Zsolt életművét rendszerezhetjük, bemutathatjuk, feldolgozhatjuk – ezt tesszük ezzel a kiadvánnyal is –, briliáns személyiségét, energikus, örökmozgó szervezői munkáját már nem áll senkinek módjában pótolni” – írja Erős István, a Székelyföldi Grafikai Biennálé szakmai tanácsadója, a könyv társszerkesztője.