A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében nyílt meg szerdán Generációk világa címmel Incze István (1905–1978) Kézdivásárhelyen született festőművész és családja közös tárlata.
A művészetkedvelő közönséget házigazdaként Dimény Attila múzeumvezető köszöntötte. „2005-ben, idős Incze István festőművész születésének 100. évfordulóján festményeiből, továbbá fia és unokája munkáiból tárlatot nyitottunk. Az idei kiállítást a kézdivásárhelyi születésű festőművész halálának 40. évfordulója alkalmából rendeztük” – ismertette.
A közös tárlatot Dobolyi Annamária művészettörténész, a múzeum munkatársa nyitotta meg, aki méltatásában azt emelte ki, hogy a csoportos képzőművészeti kiállítás látszatát keltő tárlat valójában ennél jóval több, hiszen egy képzőművész család három nemzedéke, idős Incze István festőművész, Inczéné Sárkány Ilona iparművész, ifjú Incze István fotóművész és az unoka, Incze István Botond festőművész a közös kiállítása a múlt és a jelen összefonódása.
Incze István felesége, Inczéné Sárkány Ilona (1918–2012) iparművész a porcelándíszítés mestere volt, aki a mintát összehangolta a felülettel és a formával. Ifjabb Incze István fotóit társítja, tematizálja felesége, Incze Annamária verseivel, így teremtve hidat és összhangot fotóművészet és irodalom között. A fotóművész kiállított alkotásai közül kiemelt figyelmet érdemel a romániai falurombolás szimbólumáról, Bözödújfaluról készített sorozat. Incze István Botond vászonra vitt olajfestményei erős expresszív hatást gyakorolnak a nézőre, felfokozott tettértékű vágyakat közvetítenek.
Incze Annamária (1947–2017) Szárnyak és gyökerek című verseskötetét özvegye méltatta, a versekből Józsa Irén ny. magyartanár olvasott fel. „Azért adtam ki ezt a kötetet, hogy ezek a versek ne vesszenek el, maradjanak meg kötet formájában is” – mondta az általa illusztrált kiadványról ifjabb Incze István. A tárlat november 11-ig látogatható.