Csaknem egy hónapja hetente jelenik meg egy-két cikk, hír, közlemény Vargyas alpolgármesteréről. Sokatmondóak már a címek is: Alpolgármestereket választottak Erdővidéken (Háromszék, 2008. június 25. — aláíró: Hecser László); Árulót kiált az RMDSZ (Háromszék, 2008. július 5. — Hecser László); Megfosztották RMDSZ-tagságától (Háromszék, 2008. július 11. — Hecser László); Szigorúan határozott az RMDSZ (Vidékünk, 2008. július 11. — Deregus Éva); Az első felesleges áldozat (Vidékünk, 2008. július 11. — Vidékünk-szerkesztőség); Közlemény (Erdővidék, 2008. július 18. — az MPP Vargyasi Szervezete); Szőcs nem áruló (Háromszék, 2008. július 19. — Hecser László).
Mivel a három utóbbi — különösen a Közlemény, mely túlnyomórészt ugyanaz, mint a Szőcs nem áruló — erősen szubjektíven megfogalmazott vádakat, sőt, becsületsértő rágalmakat tartalmaz, kötelességünknek érezzük, hogy a ,,hallgattassék meg a másik fél is" elv alapján közöljük véleményünket.
A vádak a következők:
* Az RMDSZ alsó-háromszéki szervezete ,,felháborító és diktatórikus" (idézet a Közleményből) döntéseket hoz.
* Vargyason a helyi RMDSZ és a polgármester nem hajlandó együttműködni az MPP helyi szervezetével.
* Vargyas jegyzőnője pártoskodik az RMDSZ mellett.
* Az RMDSZ alpolgármester-jelöltje, Borbáth Tibor képtelen lesz ellátni a tisztséggel járó stresszes munkát egészségügyi problémái miatt. (Alpolgármesterek az ország bármely pontján fontolják meg: a tisztség káros az egészségre! — üzeni az MPP vargyasi szervezete.)
Mivel a fenti, írásban is közölt vádak mellett a községben megszaporodtak a telefonos zaklatások, szóbeli fenyegetések az RMDSZ-tanácstagok ellen, mivel már rég elhunyt családtagok ,,bűnei" mellé felsorakoztatják a déd- és nagyszülők ,,anyagi spekulációit", a hagyatékok elherdálását, faji-etnikai hovatartozását, egyszóval a helyzet kezd elmérgesedni, először a puszta tényeket is szükségesnek tartjuk közölni, hogy érthető legyen: hogy is történt az alpolgármester-választás?
Íme a dokumentálható tények:
1. 2008. március 16-án az RMDSZ előválasztásokat tart. A Magyar Polgári Párt nem, hiszen még nem bejegyzett párt. A 84 szavazatból 67-et Borbáth Tibor szerzett meg, így az RMDSZ-tanácstagok jelöltlistájára másodikként került fel. A Közleményben kifogásolt 4 elektor szavazata — akik MPP-szimpatizánsként voksoltak (esetleg) az RMDSZ jelöltjére — nem sokat nyom a latban, amúgy ők nem vétettek a pártfegyelem ellen, nem lévén hivatalos párt.
2. 2008. június 1.: a helyhatósági választáson külön polgármesterjelöltet és külön tanácsi jelöltlistát állít mind az RMDSZ, mind az időközben bejegyzett Magyar Polgári Párt. A választás eredményeként a 11 tagú tanácsba 6 tagot küldhet az RMDSZ, 5 tagot az MPP. A polgármesteri tisztséget továbbra is az újraválasztott RMDSZ-es Ilkei Ferenc tölti be.
3. 2008. június 2-án az RMDSZ-tanácstagok megbeszélést tartanak a korelnök vezetésével. Mivel más név egyáltalán nem merül fel, Borbáth Tibor elvállalja a jelölést az alpolgármesteri címre. Minden tag külön-külön is az egyetlen jelölt támogatása mellett áll ki, még Szőcs Dénes is.
4. 2008. június 12.: a község régi-új polgármesterének javaslatára újabb megbeszélést tart az RMDSZ. A tanácstagok közlik az alpolgármesterségre javasolt jelölt nevét. A polgármester egyetért Borbáth Tibor jelölésével. Ellenvélemény nincs, senki sem jelenti be indulási szándékát ez alkalommal sem.
5. 2008. június 20.: a helyi tanács alakuló ülésén a tanácstagok leteszik az esküt, majd belső szervezési kérdésekről határoznak. A polgármester eskütétele után javaslatok hangzanak el az alpolgármester személyét illetően. Az előzetes két megbeszélés értelmében az RMDSZ-tanácstag Tóth Péter javasolja az RMDSZ-es Borbáth Tibort, az MPP-listán bejutott Szőcs István javasolja az RMDSZ-tanácstag Szőcs Dénest. Indoklás nem hangzik el arról, hogy miért nem állít saját jelöltet az MPP, holott ott van a polgármesteri székért induló Román Attila is, aki — logikusan nézve a dolgot —, ha jó lett volna polgármesternek, jónak kellene lennie alpolgármesternek is. Szőcs Dénes sem indokolja, hogy miért nem jelentette be előzetesen saját tagtársainak indulási szándékát. A titkos szavazás után az eredmény a következő: 6 szavazatot kapott Szőcs Dénes (nyilvánvaló, hogy ötöt az ellenpárttól, egyet saját magától), 5 szavazatot kapott Borbáth Tibor (elvhű tagtársaitól). A törvény értelmében a több szavazatot kapott Szőcs Dénes letette az alpolgármesteri esküt.
6. Vargyas község helyi tanácsának RMDSZ-es tanácstagjai, póttagjai, a polgármester és a helyi RMDSZ-elnök a megyei választmányhoz írt levélben Szőcs Dénest a pártfegyelem be nem tartásával, a szövetség határozatának semmibevételével vádolja, és kérte a megfelelő intézkedéseket.
7. Az RMDSZ alsó-háromszéki területi elnöke értesíti Vargyas jegyzőnőjét, hogy Szőcs Dénest többé nem tekinti a szövetség tagjának. Szőcs Dénes fellebbez.
8. 2008. július 9.: az RMDSZ megyei operatív tanácsa elutasította a fellebbezést, így a törvény értelmében Szőcs Dénesnek a vargyasi önkormányzatban betöltött tisztségéről le kell mondania. A mai napig (július 21.) nem tette meg.
Ezek tehát a puszta, pontosan dokumentálható események. Viszont a félretájékoztatások, alaptalan vádaskodások, meggondolatlan kommentárok eredményeképp Vargyason egyre feszültebb a hangulat, és megválaszolatlan a kérdés: ki az alpolgármester?
Úgy véljük, hogy a tények ismeretében, a közösség tájékoztatása érdekében, az eddig névtelenségbe burkolózó — azaz a Szerkesztőség vagy Vargyasi Szervezet aláírással megjelent — általánosító írások szerzőinek fel kellene fedniük nemcsak valódi mivoltukat, hanem az alábbi kérdésekre adott válaszaikat is:
1. Hogyan minősíthető az a személy, aki a saját csoportja, szervezete, pártja által meghatározott tervek, célok, határozatok ellenére cselekszik, titokban szervezkedik a másik oldallal? Ha nem áruló, akkor mi?
2. Ki valójában az áldozat? Kinek az áldozata ő? Az RMDSZ áldozta fel eszmei célokért? Ő áldozta fel magát egy nemesebb (azaz MPP-s) cél érdekében? (De akkor miért nem indult annak a jobb pártnak a színeiben még a választás előtt?) Netán az MPP vargyasi tanácstagjai áldozták fel magukat, és önként lemondtak saját pártjuk jelöltjének állításáról, holott köztük van a polgármesteri címre kiválasztott? Miért nem bíztak saját választottjaikban, és — titokban persze — miért csábították maguk mellé egy másik párt tagját, akit meg is választottak, kizárólag ők? Miért nem ölelik ujjongva keblükre most Szőcs Dénest, aki felrúgta a saját pártjával kötött egyezséget? Talán arra gondolnak, hogy ha valaki egyszer elárulja társait, az másodszor is ugyanúgy megteheti? Egy kicsit sem sértő az, hogy Szőcs Dénes most is foggal-körömmel ragaszkodik RMDSZ-es tagságához, elutasítva ezáltal azokat, akiknek támogatása emelte ebbe a funkcióba? Vagy valójában nem számít itt sem eszme, sem elvhűség, sem pártérdek, csak egyes-egyedül az alpolgármesteri hatalom, és csak anyagi érdekek céljából kellenek egymásnak?
3. Miért nem tárgyalt nyíltan az MPP, és miért állított titokban alpolgármester-jelöltet?
4. Miért nem fogalmazta meg kifogásait idejében — tehát a választás előtt, alatt vagy közvetlenül utána — a Magyar Polgári Párt az RMDSZ-szel ,,paktáló" vargyasi jegyzőnő és a ,,komoly egészségügyi problémákkal küzdő" Borbáth Tibor ellen? (Ezek a vádak csak akkor fogalmazódtak meg, amikor Szőcs Dénes kizárása végleges lett!)
5. Miért diktatórikus és felháborító a megyei operatív tanács döntése? Hasonló esetben talán az MPP helyi vagy megyei választmánya megrovás helyett kitüntette önfejűsködő tagját?
6. Mire alapozzák azon meggyőződésüket a névtelen aláírók, hogy a falu érdeke azt kívánja, hogy egyedüli üdvözítőként csakis Szőcs Dénes lehet alpolgármester? Van garancia arra, hogy az eddig semmilyen vezető tisztséget nem vállaló Szőcs sokkal többet tudna tenni a közösség érdekében, mint a második mandátumát kezdő Borbáth Tibor? Jó lenne, ha józan fejjel átgondolnák, mit tett az elmúlt négy év alatt Borbáth a falu felnőtt- és gyermeklakossága érdekében (ha szükséges, naprakész adatokkal szolgálhatunk).
Végezetül még kijelentjük: mi sem a Magyar Polgári Pártot, sem annak tanácstagjait nem tekintjük ellenségnek, csupán eszközeikkel nem tudunk egyetérteni. A község és a közösség érdekében valóban egységes tervet kell kidolgozni, és közösen, egymást tolerálva lehet csak dolgozni. Ehhez azonban elvhű, gerinces, nyílt kiállású és a falu érdekeit szem előtt tartó vezetőkre van szükség. Ilyen emberekből Vargyason sincs hiány.
A vargyasi önkormányzat RMDSZ színeiben megválasztott tanácstagjai:
Papuc Levente, Máthé Alexandru, Ilkei Francisc,
Péter Domokos, Borbáth Tibor, Tóth Péter