Egészségügyi szűrővizsgálatokat végez a Magyar Máltai Szeretetszolgálat partnerségben a Romániai Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi fiókszervezetével, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházzal és az Optimum szemészeti szakrendelővel jövő héten Rétyen és Dálnokban. A részleteket Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Tischler Ferenc, a Romániai Máltai Szeretetszolgálat országos főtitkára ismertette tegnap a megyeházán.
A tanácselnök felvezetőjében elmondta, az Európai Bizottság Eurostat főigazgatósága által készített kimutatás szerint a romániai halálesetek mintegy fele elkerülhető lett volna, ha lett volna megfelelő szűrőprogram. Azt szeretnék, hogy Székelyföldön ne legyen hasonló állapot, mint Romániában – hangsúlyozta Tamás Sándor. Ezért 2013-ban magyarországi testvérmegyék támogatásával szűrőprogramokat indítottak. Azóta a Szolnok, illetve a Bács-Kiskun megyei kórház szakemberei évente egy vagy két alkalommal végeztek vizsgálatokat Háromszéken.
Sorra került Barátos, Kommandó, Barót, Vargyas, Miklósvár, Sepsibodok, Oltszem, Zalán, Bereck, Ojtoz, Kézdimartonos, Sepsibükszád, Mikóújfalu, Málnás és Gidófalva község összes települése, idén Szentkatolna község települései. Átlagosan évi 900 embert vizsgáltak meg. A szűrőprogramokat minden esetben a helyi családorvos segítségével, az utóbbi években a megyei kórház közreműködésével bonyolították le, mondta az elnök, hozzátéve, a megyei kórház munkatársait egyre inkább bevonták a tervbe azzal a céllal, hogy érzékenyebbé tegyék őket, és végül elindítsák saját szűrőprogramjukat.
Tischler Ferenc ismertette, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat az Európai Uniónál az egész Kárpát-medencére kiterjedő programmal pályázott sikeresen. Erdélyi partnere a Romániai Máltai Szeretetszolgálat, amely felvállalta a kivitelezést. Az előkészületek során hét egészségügyi felmérőpontot hoztak létre Erdélyben. Ezekben és hét másik megyében végeznek szűrést 2020 végéig. Háromszéken kezdik, jelesül Rétyen az Antos-kúriában kedden és szerdán, valamint Dálnokban a művelődési házban pénteken és szombaton.
Összesen valamivel több mint 1200 embert vizsgálnak meg. A marosvásárhelyi Samaritánus magánkórház biztosítja az engedélyezett hátteret, a teljes berendezést Magyarországról hozzák. A programban a helyi családorvosok mellett a megyei kórház tizenegy orvosa és tizenhárom asszisztense vesz részt, továbbá magánrendelők munkatársai. A szűrés mellett más projekteket is elindítanak a közeljövőben, mondta a főtitkár: képzéseket szociális munkára, webnővér-szolgálatot, és létrehoznak egy olyan interaktív térképet, amely megmutatja, hol van a legközelebbi rendelő, fogászat, gyógyszertár, szakorvos.