Diákszónokok vetélkedője

2018. október 27., szombat, Közélet

Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége, a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület és a Bod Péter Tanítóképző immár második alkalommal közösen szervezte meg a 18. Erdélyi Kossuth Szónokversenyt. A megmérettetésre Gyergyószentmiklósról, Székelyudvarhelyről, Sepsiszentgyörgyről és Kézdivásárhelyről tizenhatan neveztek  be. A rendezvény mottójául a budapesti szervezők Kányádi-idézetet választottak: „csak az nem fél, kit a remény már végképp magára hagyott”.

  • A két első díjas, Demeter Dániel és Tankó Anett Márta
    A két első díjas, Demeter Dániel és Tankó Anett Márta

A kétnapos rendezvény a tanítóképző énekkarának fellépésével kezdődött, majd Len Csaba, a Bod Péter Tanítóképző igazgatója, Ördög-Gyárfás Lajos, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének ügyvezető elnöke és Máthé Dénes, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem nyelvészeti tanszékének docense, a zsűri elnöke köszöntötte a résztvevőket. Szőke-Milinte Enikő, a budapesti Vitéz János Tanárképző Központ megbízott intézményvezetője előadást tartott, majd lezajlott a verseny első fordulója. Később Reisinger János irodalomtörténész és bibliakutató tartott könyvbemutatót, majd Prezsmer Boglárka drámapedagógus, dramaturg Beszédművelés drámajátékkal című előadása hangzott el. A szónokverseny második fordulója – rögtönzött beszédek – tegnap a tanítóképző Nagy Béla Dokumentációs és Információs Központjában zajlott, majd Kolcsár József színművész, a Városi Színház művészeti igazgatója önismereti gyakorlatokat tartott, délután eredményt hirdettek.

A zsűri – Máthé Dénes, Szőke-Milinte Enikő és Ambrus Ágnes ny. egyetemi adjunktus, a szónokverseny egyik alapítója – a szónokverseny első díját megosztva ítélte oda, nyertesei: Demeter Dániel (Nagy Mózes Elméleti Líceum, felkészítő tanára Nagy-Babos Edit) és Tankó Anett Márta (székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum, felkészítő tanára Vass Ágnes). Második díjban Len Balázs (Nagy Mózes Elméleti Líceum, felkészítő tanára Nagy-Babos Edit), harmadik díjban pedig Buna Blanka Boróka (Bod Péter Tanítóképző, felkészítő tanára Deák Magdolna) részesült, dicséretet kapott Csorba Melinda (gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium, felkészítő tanára Kastal Otília) és Furus Zsolt (Bod Péter Tanítóképző, felkészítő tanára Fejér Piroska).

A két évvel ezelőtt Bajcsi Ildikó ny. iskolaigazgató felajánlásával alapított különdíjat idén Furus Zsolt és Lázár Éva, a Bod Péter Tanítóképző tanulói vehették át. Szőke-Milinte Enikő Cisar Kristiánt (Nagy Mózes Elméleti Líceum), Máthé Dénes Kovács Andreát (Nagy Mózes Elméleti Líceum) és Szőke Dórát (Benedek Elek Pedagógiai Líceum) részesítette különdíjban. A Kis Emese, a Bod Péter Tanítóképző tanára által felajánlott külödíjat idén Rancz-Gyárfás Hanna (Nagy Mózes Elméleti Líceum) kapta. A Korunk Társaság különdíját Opra Júlia (Salamon Ernő Gimnázium), a Székelyföld folyóirat különdíját pedig Verdes Adél (Benedek Elek Pedagógiai Líceum) vehette át.

A verseny erdélyi szakaszának első és második helyezettjei november 9-én és 10-én részt vesznek Budapesten az Eötvös Loránd Tudományegyetem által szervezett Kossuth-szónokverseny döntőjében, jövő év áprilisában pedig az első négy helyezett lesz jelen a budapesti Eötvös-szónokver­senyen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2018-10-27: Közélet - Iochom István:

Bemutatták Székely Zsolt új könyvét (Felső-háromszéki régészeti adattár)

Székely Zsolt régész, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem docensének Felső-Háromszék településfejlődése az őskortól a 17. századig című tanulmánykötetét szerdán Kézdivásárhelyen az Incze László Céhtörténeti Múzeumban, csütörtökön pedig Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban mutatták be. A szerző ragaszkodott ahhoz, hogy legújabb, kézdiszéki témájú kötetének ősbemutatója a céhes városban legyen. A szerzőt Benedek-Farkas Péter régészkollégája is elkísérte, és új könyvének mecénása, Illyés Levente vállalkozó is jelen volt.
2018-10-27: Belföld - :

Románia kisebbségpolitikájáról

Románia 1945 utáni kisebbségpolitikájáról kezdődött tudományos konferencia Marosvásárhelyen annak az Ezer év Erdélyben, száz év Romániában című programsorozatnak a keretében, amelyet az RMDSZ a román centenáriumra szervezett.