KármentőKormányátalakítás a láthatáron

2018. október 30., kedd, Jegyzet
Kuti János

Nagyon remélem, hogy a most tervezett kormányátalakítás után legalább olyan jó minisztereink lesznek, mint a menesztettek. A főbecsüs, Viorica Dăncilă értékeli a jelenlegi kormánytagok munkáját, mielőtt az elbocsátó szép üzenetet mint útilaput a talpukra kötnék a leváltottaknak.

Saját magát egészen biztosan nem cserélteti le, hisz kinevezése óta elévülhetetlen érdemeket szerzett, és bakizásban sem találni olyant, aki túlszárnyalja őt. Nála szorgalmasabbat sem igen, hisz azért tették kormányfőnek, mert előzőleg az Európai Parlamentben olyannyira belevetette magát a mindennapi munkába, hogy nyolc év alatt nem maradt ideje angolul sem megtanulni. És lám, milyen igaza volt, mert az angol már nem is az unió hivatalos nyelve, mivel az Egyesült Királyság angolosan távozott.

A szociáldemokrata pártvezér, Dragnea azt mondta: itt az idő (most vagy soha!) meghálálni a hű kutyáknak, akik mellé álltak, amikor ellenlábasai meg akarták puccsolni – és el lehet takarítani ellenségeit. Ha a hosszú kések éjszakája nem is, de a rövid úton leváltottak napja eljött. (A hosszú kések éjszakáján Hitler 1934 júniusa végén kb. 150–200 ellenlábasát likvidáltatta). Szóval új emberek jöhetnek, új aranymondásokkal, új nyelvtani hibákkal, diplomáciai bakikkal, és így remélhetőleg továbbra is igen jól fogunk szórakozni.

Csendben azért reménykedjünk, hogy az oly nagyszerű minisztert, a munkaügyi Lia Olguța Vasilescut nem rúgják szoknyán, mert akkor füstbe mehetnek fizetés- és nyugdíjemelési terveink. Kár lenne az igazságügyi miniszterért, a minden jogok tudora, Tudorel Toaderért is, bár hangoztatják menesztését. Pedig elévülhetetlen érdemei vannak a korrupcióellenes főügyész, Laura Codruța Kövesi elmozdításában, és éppen most serénykedik Románia Főügyészének kirúgatásáért. Sajnos, nem volt elég ügyes ahhoz, hogy Dragnea úr feje felől elhárítsa Damoklész kardját.

Leváltják a volt közlekedési minisztert is, hisz valakit ki kell nevezni bűnbaknak, amiért nem épülnek autópályák. Aztán majd a következőt is, miniszterek jönnek-mennek, csak a rossz utak maradnak. Ugyanakkor kár lenne lemondatni a mezőgazdasági miniszter Petre Daeát, aki a juhot élő szobornak tekinti, és aki jelentős sikereket ért el a sertéspestis terjedésének megakadályozásában (sokak szerint elterjesztésében), hiszen sikerült több százezer sertést kiirtania, így megelőzvén, hogy pestisben pusztuljanak el. Azt rebesgetik, hogy az ifjúsági és sportminisztert, Ioana Bradot is leváltják. Kár érte is. Amikor arról faggatták, hogy egy kenus sportoló miként tud étkezni 25 lejes kiszállási díjából, azt válaszolta, hogy a sportolóknak szükségük lehet diétára, és akkor elég a pénz. Sokszor láttuk, miként mérlegelik a birkózókat, ökölvívókat, és elképzelni is rossz, hogy milyen nehéz lehet hamar lefogyni, hogy kisebb súlycsoportba kerüljenek. Na mármost, ha kiszálláskor semmit nem esznek, ami pénzbe kerül, akkor még a 25 lej is felesleges. De állítólag előfordulhat, hogy korábbi minisztereket helyeznek vissza, mint például Ecaterina Andronescut oktatási miniszternek, mert látják, hogy a tanügy helyzete egyre romlik, és talán mégiscsak ő volt legjobb a rosszak között.

A múlt pénteken már került egy egyetemi tanár Nicolae Hurduc személyében, akit kineveztek kutatási és innovációs miniszternek, ami reménykeltő kezdet. Dăncilă asszony szerint: „Jó az önéletrajza, jól kommunikál”. Nagyszerű teóriái vannak. Kijelentette, hogy sokkal közelebb érzi magához azt az elméletet, miszerint az emberek egy párhuzamos világból, a jövőből jöttek a Földre. Dragnea úr is állandóan a párhuzamos államról beszél, és most lehet, hogy Hurduc úr segítségével ezt az elméletét még magasabb szintre, egy egész párhuzamos világra kiterjeszti. Az a baj, hogy ilyen innovatív tudományos embert nem találni minden utcasarkon és egyetemen. Az új miniszter nem hisz az evolúcióelméletben, és egy interjúban azt mondta: „Nem tudom elhinni, hogy egy ilyen komplex gépezetnek, mint az emberi test, köze lehet a majmokhoz.” Pedig ha majd körbenéz az új kormányban, láthat ott is néhányat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 519
szavazógép
2018-10-30: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy
a hidvégi
ifj. BÉRES MÁRTON
életének 48. évében hirtelen elhunyt.
Drága halottunk földi maradványait 2018. október 31-én 13 órakor helyezzük örök nyugalomra a hidvégi családi háztól a református temetőben.
Pihenése legyen csendes, emléke áldott.
A gyászoló család
du.
2018-10-30: Közélet - Nagy D. István:

Áremelés következhet (Hulladékgazdálkodás)

Elsősorban törvénymódosulás nyomán, de más okok miatt is új, differenciált díjszabási rendszert vezet be a hulladékbegyűjtésnél jövő év elejétől a Tega Rt. az Öko Sepsi Közösségek Közötti Társuláshoz tartozó községekben, valamint Sepsiszentgyörgyön. Máthé László igazgató szerint a rendszert úgy építenék fel, hogy akik már alkalmazkodtak a szelektív gyűjtésmódhoz, a legkevésbé érezzék zsebükön a változást, az áremelést viszont nem lehet elkerülni. A vállalatvezető ugyanakkor elmondta: az év első nyolc hónapjában még számára is meglepően jól teljesített Háromszék a szelektív gyűjtésben.