Kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), amely azért marasztalta el az országot, mert nem vizsgálta ki elfogadható határidőn belül az 1989-es forradalom eseményeit.
Romániát az 1989-es forradalom 23 áldozatának hozzátartozói perelték be, akik Bukarestben, Slobozián, Târgoviștén és Resicabányán vettek részt az akkori eseményekben. Az áldozatok vagy életüket vesztették, vagy megsebesítették őket. Az ítélet szerint a román államnak három hónapon belül fejenként 15 ezer euró kártérítést kell fizetnie az áldozatoknak, illetve hozzátartozóiknak.
A strasbourgi emberjogi bíróságon nem először marasztalták el Romániát az 1989-es forradalom körülményei kivizsgálásának halogatása miatt. A forradalom aktáit 2016-ban nyitották újra, miután az áldozatok jogait védő hivatott December 21-e Egyesület több tagja pert nyert az EJEB-en, amely elmarasztalta Romániát, hogy nem szolgáltatott igazságot a forradalom áldozatainak. Büntetőjogi eljárás indult többek között Ion Iliescu volt államelnök, Petre Roman volt miniszterelnök és Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes ellen. A katonai ügyészség 2016 decemberében bejelentette, hogy emberiesség elleni bűncselekményekkel gyanúsítja az 1989-es forradalom idején hatalomra került vezetést. A vádhatóság szerint szándékos katonai diverzió, tudatos rémhírkeltés miatt vesztette életét sok ember 1989. december 22-e, Nicolae Ceaușescu menekülési kísérlete után. Az ügyészségi vizsgálat jelenleg még tart.