A szociálliberális kormánykoalíció ellenszavazataival a képviselőház elvetette tegnap a Tudorel Toader igazságügyi miniszter elmarasztalását célzó ellenzéki egyszerű indítványt. Toadert elsősorban az igazságszolgáltatás politikai felügyelet alá gyűrésével, az ágazat működését szabályozó törvényi háttér megcsonkításával vádolták az indítvány előterjesztői.
Szerintük azzal, hogy – alkotmánybírósági támogatással – elérte az államfőnél Laura Codruța Kövesi korrupcióellenes főügyész felmentését, és ugyanerre készül Augustin Lazăr legfőbb ügyész eltávolítása érdekében is, a miniszter arra figyelmeztette az igazságszolgáltatást, hogy ne merészelje többé a politikusokat elszámoltatni. A minisztert az ellenzék az igazságszolgáltatás függetlensége sírásójának, a korrupt politikusok ügyvédjének nevezte. A jobboldal azért remélte, hogy a Toader elleni indítványt a kormánytöbbség egy része is megszavazza, mert Toaderrel több szociáldemokrata politikus is elégedetlen, igaz, ellenkező előjellel: a Szociáldemokrata Párt (SZDP) nem sokallja, hanem kevesli azokat az intézkedéseket, amelyekkel Toader hozzájárult az igazságszolgáltatás reformjához, egyesek pedig azt vetik a szemére, hogy nem kezdeményezett amnesztiarendeletet, nem tett határozottabb lépéseket az ügyészségi visszaélések megfékezése, a titkosszolgálati befolyás leleplezése és hatálytalanítása érdekében. Toader viszont továbbra is élvezi a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége nyílt támogatását, ezért az SZDP végül nem szavazta meg az ellenzéki indítványt, elkerülendő, hogy voksával megkérdőjelezze a kormánytöbbség stabilitását.
Csalt a legfőbb ügyész?
Az igazságügyi minisztérium honlapján tett közzé Tudorel Toader tárcavezető bizonyos, az Augustin Lazăr legfőbb ügyészi tisztségének megpályázásával kapcsolatos részleteket. Eszerint Augustin Lazăr pályázatához csak egy önéletrajzot és egy szándéknyilatkozatot csatolt, tevékenységi tervet nem. Az igazságügyi tárca a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácstól (LIT) kért adatokat a legfőbb ügyészi állásra jelentkező négy jelölt szakmai tapasztalatáról és minősítéséről, de a kinevezési iratcsomóban nem található a LIT-től érkezett válasz, és semmilyen bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy Lazăr valóban nagyon jó minősítéssel rendelkezett volna. Mindezek miatt a tárca 2018. szeptember 12-én a LIT-hez fordult a helyzet tisztázása végett, válaszként a LIT elküldte Augustin Lazăr tevékenységi kiértékelőjét. A 2011–2013-as időszakra vonatkozó kiértékelést azonban 2017. április 20-án iktatták, tehát a legfőbb ügyészi tisztségbe való kinevezés után egy évvel. A szabályzat szerint egy 2013-as vagy még korábbi kiértékelésre lett volna szükség ahhoz, hogy a kinevezés törvényes legyen. Augustin Lazărt tehát a törvényes előírások megsértésével nevezte ki az igazságügyi miniszter a legfőbb ügyészi tisztségbe – állítja Tudorel Toader.