Moszkva üzenete

2008. augusztus 11., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Míg Pekingben a sportszerűség határain belül folyik nemes küzdelem az érmekért, a dicsőségért, a győzelemért, a Fekete-tengertől keletre katonai konfliktus robbant ki, gyakorlatilag kitört a háború Oroszország és Grúzia között. Mindkét helyszínen folyik tehát a harc: a sors fintora, hogy az orosz légierő éppen akkor bombázza a grúz reptereket, amikor Kínában az olimpiai láng a békéről, az összefogásról, az együttélésről üzen.

Oroszországnak azonban láthatólag sokkal fontosabb nagyhatalmi státusának megerősítése, mint az olimpiai játékok üzenete. Mert az orosz—grúz konfliktus jóval inkább a háttérben zajló nagyhatalmi játszmákról szól, mintsem Dél-Oszétiáról. A szakadár tartományban történtek egyfajta ürügyként szolgálnak arra, hogy Oroszország felmérje és megmutassa erejét. És nem haderejéről van szó, annál sokkal fontosabbról: szavának súlyáról. Befolyásának növeléséről a térségben. Nagyhatalmi státusának egyik mércéje ugyanis éppen a nemzetközi közösség viszonyulása lehet Moszkva akcióihoz.

Márpedig — egyelőre legalábbis — Oroszország győztesen került ki ebből a játszmából: az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem tudott egyértelmű és világos üzenetet megfogalmazni, az Amerikai Egyesült Államok óvatosan reagált, az Európai Unió soros elnökségét ellátó Franciaország pedig mindössze arra kérte Moszkvát, tartsa tiszteletben az általa is elismert nemzetközi határokat. Igaz, az EU mozgásterét jelentősen csökkenti az Oroszországtól való energiafüggősége. A nemzetközi közösség habozását, óvatosságát kihasználva pedig Moszkva fittyet hány a grúz tűzszüneti kérelemre, Putyin pedig háborús bűnökkel, népirtással vádolja Grúziát.

Moszkva üzenete tehát legalább annyira egyértelmű és világos, mint az olimpiai játékoké, csak ennél jóval komorabb. A Szovjetunió szétesése után Oroszország ismét nagyhatalommá lett, amely ezentúl jóval erősebben hallatja majd szavát, és habozás nélkül érvényesíti érdekeit. A nemzetközi közösség egyetértésével vagy nélküle.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 886
szavazógép
2008-08-09: Magazin - x:

A számok titokzatos hatalma

Az év 8. hónapját, annak is 8. napját, óráját és percét választották a pekingi olimpiai játékok megnyitójának időpontjául a kínaiak annak ellenére, hogy az ázsiai országban augusztus egyike a legesősebb, legpárásabb és legmelegebb hónapoknak. Óriási roham volt a kínai házasságkötő termekben is, csak Pekingben több mint nyolcezer pár kelt egybe ezen a napon. Minderre a kínai számmisztika ad magyarázatot.
2008-08-11: Közélet - Váry O. Péter:

Egyelőre nem drágul a víz (Sepsiszentgyörgy)

Két egymást követő tanácsülésen vonta vissza a polgármester a sepsiszentgyörgyi ivóvíz és a szennyvíz árának emelésére vonatkozó határozattervezetet.