SzlovákiaMegerősödött az MKP az önkormányzati választásokon

2018. november 13., kedd, Világfigyelő

Nem csorbult a magyar érdekképviselet a hétvégi szlovákiai önkormányzati választáson, meg tudta őrizni azokat a pozíciókat Dél-Szlovákiában, amelyeket eddig is bírtak – mutatott rá Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár a voksolás eredményeit értékelve tegnap Budapesten. Kitért arra is, hogy a Magyar Közösség Pártja (MKP) erősödött a választásokon.

Potápi Árpád János a Nemzetpolitikai Kutatóintézet rendezvényén kiemelte: az önkormányzati választások az adott településen élőknek a legfontosabbak, sokszor nem is a pártpolitikai szempontok a döntőek. Arról szól, hogy egy adott helyen a polgármester, az önkormányzat hogyan végezte el a feladatát, mit sikerült letenni az asztalra. Hozzátette: ahol nem a Magyar Közösség Pártjának győzelme született, ott is erős magyar érdekképviselet van.

Az MKP-ról szólva kiemelte: nagyjából az a trend folytatódott, mint a megyei választásokon. A nyugati térségben az MKP hagyományosan erősebb, több pozícióval bír, és ezeket a választási eredményeket most is tudta hozni. A közép- és keleti régiókban már az előző választáson sem volt olyan erős, ezt mutatták a mostani választások is. Ugyanakkor összességében erősödött a párt mind a polgármesteri, mind a képviselői helyek számát tekintve – mondta az államtitkár.

Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártja elnöke kiemelte: azzal, hogy 314 polgármesterjelölt indulója volt a pártnak és 2250 felett volt a képviselőjelöltek száma, megtették azt, amit sokan lehetetlennek ítéltek, a régióban nemcsak megtartották erejüket, de még erősödtek is. Hosszú távon kitartó és értékek mentén politizáló közösségként jellemezte a pártot, és úgy fogalmazott: ahol most még nincs polgármesterük, majd lesz.

Kitért arra is, hogy az MKP megtartotta negyedik pozícióját pártként, olyan településeken győztek, ahol eddig nem tudták átvenni az irányítást. Kiemelte a fiatal politikusaik jó eredményeit is. Megjegyezte: huszonnyolc 3 ezer lakosnál többet számláló település van, ebből nyolcat irányít az MKP, négyet a Most–Híd, és tizenhatot független polgármester.

A hétvégi voksolás után a Magyar Közösség Pártjának több polgármestere és önkormányzati képviselője lesz a négy évvel ezelőtti választás eredményeihez képest. Az MKP a korábbi 107-ről 115-re növelte polgármesterei számát, önkormányzati képviselőik száma pedig mintegy százzal, közel 1250-re nőtt.

Több polgármesteri és önkormányzati képviselői mandátumot sikerült szereznie a kizárólag szlovák lakosságú megyékben is jelölteket állító Most–Hídnak is. Így a vegyes pártnak a nem hivatalos végeredmények szerint 127 polgármestere és 915 önkormányzati képviselője lesz.

Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet vezetője arról beszélt: Szlovákiában elég instabil a pártrendszer, évről évre nő a független képviselők száma. Ilyen körülmények között az MKP őrzi stabilitását.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-11-13: Világfigyelő - :

Jogos igény az autonómia

A magyar–román jószomszédi kapcsolatok megtartása mellett, az európai keretek között fel kell hívni a figyelmet arra, hogy legitim a magyarság igénye a székelyföldi autonómiára – mondta Szili Katalin miniszterelnöki megbízott az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának tegnapi ülésén.
2018-11-13: Világfigyelő - :

Juncker ostoroz és önmagát dicséri

Bírálta a migrációs csomagot elutasító EU-tagállamokat Jean-Claude Juncker. Az Európai Bizottság elnöke szerint azon országok vezetői, akik nemet mondanak az ENSZ globális migrációs kezdeményezéseire, valójában nem ismerik a megállapodás tartalmát.