Akárcsak Lukács Róbertet, Lemhény polgármesterét, november elsejei hatállyal Sánta Gyulát, Kökös község elöljáróját is felfüggesztette tisztségéből Sebastian Cucu prefektus. Ahogy arról beszámoltunk, Lukács Róbert esetében az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) összeférhetetlenséget állapított meg, mint csütörtökön kiderült, a kökösi elöljáró is hasonló helyzetben van. Elmozdításukra azt követően került sor, hogy a bukaresti Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék elutasította az ügynökség határozata elleni fellebbezéseiket, így jogerőssé vált az ANI három évre szóló, köztisztség viselésétől való eltiltást előíró döntése.
A két elöljáró ügye múlt csütörtökön a megyeházán szervezett polgármester-találkozón is szóba került. Demeter Ferenc, Mikóújfalu polgármestere azzal a felvetéssel fordult a jelen lévő önkormányzati vezetőkhöz, hogy valamely módon vállaljanak szolidaritást a két elöljáróval, illetve azokkal, akik hasonló helyzetbe kerülhetnek a feddhetetlenségi ügynökség vizsgálódása nyomán. Demeter Ferenc igazságtalannak ítélte meg a két polgármester tisztségből történő felmentését, hiszen „becsületesen dolgoztak és semmit nem loptak”. Az elöljáró felvetéséhez csatlakozva Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke kijelentette: szolidárisak a polgármesterekkel, nem bűnözőket védenek, hanem azokat, akik közösségükért és családjaikért dolgoztak, utalva ezzel arra, hogy a két polgármester pályázati lehetőség kihasználása miatt volt kénytelen egyéni vállalkozási engedélyt kiváltani, az ügynökség pedig ezt értelmezte összeférhetetlenségnek. Az elnök továbbá elmondta, tudomása szerint további négy polgármester kerülhet hasonló helyzetbe, de nem részletezte, kikre gondolt.
Amint azt már jeleztük, Kézdiszéken Molnár István kézdialmási, Bartók Ede Ottó dálnoki és Balogh Tibor kézdiszentléleki községvezetővel szemben állapított meg azonos indok mentén összeférhetetlenséget az ANI, a fellebbezéseiket most tárgyalja a legfelsőbb bíróság. Molnár István esetében az ítélethirdetést péntekre tűzte ki a bíróság, de végül 22-re halasztották. Bartók Ede Ottó dálnoki elöljáró ügyét jövő év májusában tárgyalják, Balogh Tibor kézdiszentléleki polgármester fellebbezését pedig még nem tűzték napirendre. Ő egyébként a teljes eljárás szempontjából fél év „hátrányban” van kollégáihoz képest. Az ügyek azonos jellegéből fakadóan valószínűsíthető, hogy ugyanolyan ítélet születik az ő esetében is. A negyedik elöljáró Sikó Imre, Bölön polgármestere. Amint azt több rendben jeleztük, esetében két ügyben is összeférhetetlenséget állapítottak meg, az egyik a kollégáihoz hasonló mezőgazdasági vállalakozás létrehozásához kötődik, a másik pedig egy ügyvéd szolgálatainak igénybe vételéhez. Utóbbit Sikó magánszemélyként és polgármesteri minőségében is foglalkoztatta, ami az ANI szerint összeférhetetlenséget jelent.
A polgármesterek egyébként végigjárták a teljes bírósági jogorvoslati lehetőséget, a törvényszéktől a legfelsőbb bíróságig, utóbbi fórumon múlik, hogy mi lesz a további sorsuk. Sebastian Cucu prefektus az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva nem kívánta kommentálni az ANI döntését, megjegyezve: mivel a bíróság nem adott helyt az óvásnak s a határozatok jogerőre emelkedtek, kötelessége volt felfüggeszteni tisztségükből a polgármestereket. Az elöljárók hatáskörét az alpolgármesterek vették át.