HatárhelyzetekCementgyárat Erdővidékre?

2008. augusztus 13., szerda, Jegyzet

Lapunkban olvasom, hogy egy török vállalkozó cementgyárat telepítene Barótra. A hír, illetve a lehetőség érzékelhetően felvillanyozta Nagy Istvánt, Barót polgármesterét, hisz Erdővidéken köztudottan nagy a munkanélküliség, s ennek függvényében az elvándorlás, de történik utalás arra is, hogy a cementgyártás nem éppen környezetbarát, ám a vállalkozó a legszigorúbb ökológiai szabályok betartását is vállalja.

Ennek függvényében mondom — nem cementgyártó szakemberként —, hogy cementgyár-létesítés esetében valóban igen alapos hatástanulmányokat kell végeztetni.

A cementgyár telepítésének szándéka a Baróti-medencébe nem új keletű dolog. Az 1968-as megyésítés után, még Király Károly elsőtitkárkodása idején felmerült a szocialista iparosítás jegyében egy cementgyár építésének terve, mint ahogyan abban az időszakban egy sepsiszentgyörgyi gumigyár építése, később a megyei vezetés Nagy Ferdinánd titkárságának időszakában egy, a kőröspataki lignitre alapozott hőerőmű terve is majdnem megakadályozhatatlanná vált. Mindhárom esetében a környezet védelméért felelősséget érző szakemberek, értelmiségiek szálltak síkra, hogy ezeknek az objektumoknak Háromszékre helyezését megakadályozzák.

Ez a harc abban az időszakban a lapok hasábjairól kiszorult, de annál intenzívebben lángolt fel a csoportos és magánbeszélgetések alkalmával.

De maradjunk az erdővidéki cementgyárnál. A Baróti-medence délnyugatra-nyugatra nyíló, félig körkörösen zárt medence. Az uralkodó széljárás nyugati, mikroklímája sajátos. A cementgyártás alapja a mészkő. (Nem értem, miért kerül akkora nyomatékkal a képbe a bányászat melléktermékéből származó agyag és a pala, amely csak adalékanyag a mészkőhegyeket felfaló őrölt mészkőhöz.)

Végül is tekintettel a Baróti-medence zártságára, a mikroklímára, az uralkodó széljárásra, a Persányi-hegység bizonyos mészkővonulatainak — a Vargyasi-szorosnak — a védettségére, a gyárat nem ebbe az övezetbe, hanem Olthévíz környékére telepítették. Ott az Olt kiszélesedő völgye nem annyira zárt, mint az erdővidéki medence, de így is tanulmányozni lehet a környezeti ártalmakat, azt, hogy a finom mészkőpor milyen mértékben rakódik le a növényzetre, az építményekre, s hogyan befolyásolja az élővilágot, a növényzet fejlődését és élettartamát s magát az emberi életet is. Természetesen, az új technológia nem eredményezhet olyan környezeti katasztrófát, mint amilyen Tordán a környezetben és az emberek tüdején kimutatható, de kérdés az, hogy megéri-e az a 150 munkahely, hogy Erdővidék természeti kincseit tönkretegyék.

Ismétlem: mindezt komoly környezetvédelmi hatástanulmányokra alapozva lehet eldönteni, beleértve a folyóvizek állapotára vonatkozó felméréseket is.

Egyébként a cementgyárak létesítése ellen környezetvédelmi mozgalmak is létrejöttek, elegendő, ha itt csupán a Holcim Hungary nyergesújfalui cementgyára elleni fellépésekre utalunk.

A magam részéről egyrészt csodálkozom azon, hogy a modern szemétlerakatok létesítése miatt megyeszerte akkora hajcihő keletkezik, de egy cementgyárat az iparfejlesztés, munkaerő-foglalkoztatás aranyat fiadzó létesítményeként is el tudunk képzelni.

Ez juttatja eszembe, hogy a cementgyárépítők általában azzal is kedveskednek a telephely közelében élő lakosságnak, hogy a hatalmas mennyiségű energiát igénylő gyártáshoz vállalják a kommunális hulladék elégetését, aminek aztán ismét füstje és szaga is van.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 890
szavazógép
2008-08-13: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Hírbörze

Kapcsolódni a brassói körgyűrűhöz
A tervezett brassói körgyűrű által nyújtott lehetőségek kihasználása érdekében a kamara ismét sürgeti az infrastrukturális stratégia kidolgozását. A Kovászna megyei úthálózat csatlakoztatása a leendő körgyűrűhöz, főként az épülő autópálya és nemzetközi repülőtér közelsége elsőrendű fontossággal bír vidékünk gazdasági fejlődése, a befektetők megnyerése, a turizmus szempontjából — véli a kamara vezetősége.
2008-08-13: Jegyzet - Pálmai Tamás:

Föveny (Békési levelek)

Életem ébredező, tudatra virradó szépséges részét falun töltöttem el, ott, ahol a Kárpátok keletről délnek veszik a csaknem derékszögű kanyart. Ott hallottam először, akkori játszótársaimtól ezt a szót, s csodálkoztam rá ezen számomra idegenül csengő kifejezésre, akkori gyermekszemmel nem igazán értve, hogy a játékban pajtásaim miért ilyen furcsán mondják annak a marék valaminek, amit én eladdig csak egyszerűen homoknak ismertem.