Elmaradt tegnap az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és Oroszország között tervezett találkozó. Egy szóvivő mindazonáltal elmondta, hogy csak időpontváltozásról van szó, mert az ülést kellőképpen elő kell készíteni. Brüsszeli források szerint az orosz kérésre tervezett találkozót amerikai ellenzés miatt kellett elhalasztani. Előzőleg George Bush amerikai elnök a grúziai hadművelet befejezésére szólította fel Oroszországot. Úgy tűnik, hogy Moszkva megpróbálja megdönteni Mihail Szaakasvili megválasztott kormányát (az Egyesült Államok szövetségesét) — mondta újságírók előtt a Fehér Házban. Nem került sor Eka (Jekatyerina) Tkeselasvili grúz külügyminiszter és a NATO-tagországok nagyköveteinek találkozójára tegnap Brüsszelben, miután az országában uralkodó helyzet miatt a grúz diplomácia vezetője nem tudta elhagyni Tbiliszit. Továbbra is tervezik viszont az európai uniós tagországok külügyminisztereinek rendkívüli értekezletét.
Mladicnak is volt belgrádi rejtekhelye
A szerb fővárosban is bujkált egészen 2005 végéig Ratko Mladic háborús bűnökkel vádolt volt boszniai szerb katonai parancsnok — ismerte el a szerb kormány egyik minisztere, a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködésért felelős belgrádi testület vezetője. Mladic 2002. június 1-jétől 2005 végéig három katonai objektumban, illetve belgrádi lakásokban rejtőzött — mondta el Rasim Ljajic a Der Spiegel német hetilapnak adott interjúban, amely a magazin e heti számában jelent meg. Állítása szerint erről a szerb vezetés csak utólag szerzett tudomást. A katonai menedékhelyekről Ljajic elmondása szerint ,,sokan" tudtak, de hallgattak róla — ki súlyos fenyegetések hatására, ki meggyőződésből.
Bizalmat kapott a libanoni egységkormány
Bizalmat kapott tegnap a libanoni parlamentben a Fuád Szinjóra vezette nemzeti egységkormány. A százhuszonhét képviselő közül százhét volt jelen a szavazáson. Kereken százan támogatták a kormányt, öten szavaztak ellene, ketten tartózkodtak — jelentette be Nabih Berri, a törvényhozó testület elnöke. Ötnapos vita előzte meg a voksolást, a libanoni tévéállomások egyenesben közvetítették a vitát. Ez az első kormány, amely a Szíria-ellenes, Nyugat-barát parlamenti többség és a Damaszkusz és Teherán támogatását élvező ellenzék éles szembenállásából adódó hosszú válság után alakult meg. Az egyezség értelmében az ellenzék tizenegy helyet kapott a harmincfős nemzeti egységkormányban, a nyugati támogatást élvező parlamenti többség tizenhatot, míg három minisztert Michel Szulejman elnök küldhetett a kabinetbe.
Végeztek az al-Kaida egyik parancsnokával
Meghalt az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat egyik magas rangú parancsnoka a pakisztáni erőkkel vívott harcok egyikében az afgán határhoz közeli pakisztáni térségben — közölte tegnap a pakisztáni biztonsági szolgálat egy magas rangú tisztje. ,,Feltételezésünk szerint Abu Szaíd al-Maszri az al-Kaida legfelsőbb vezetőségéhez tartozott" — mondta a névtelenül nyilatkozó tiszt. A szóban forgó al-Kaida-parancsnok volt a nemzetközi terroristahálózat afganisztáni műveleteinek irányítója. Pár órával később tizennégy halálos áldozatot szedett egy pokolgépes merénylet az afgán határ közelében fekvő Pesavarban. A robbanószerkezet akkor lépett működésbe, amikor a légierő egyik járműve éppen egy hídon kelt át Pesavar külvárosában, egy légi támaszpont közelében. A rendőrségi tájékoztatás szerint a halottak többsége katona volt.
Nincs pénze a NASA-nak
Az amerikai űrhajózási hivatal, a NASA pótlólagos források hiánya és műszaki problémák miatt letett arról a tervről, hogy 2013-ig lecserélje az elavult űrsiklókat az új fejlesztésű űreszközökkel — közölték illetékesek. A NASA azt remélte, hogy legkorábban 2013 szeptemberében már az Orion nevű új űreszközökkel juttathatja el asztronautáit a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Bezárult előttünk az Orion-program gyorsításának lehetősége — mondta Jeff Hanley programigazgató a NASA houstoni űrközpontjában tartott telefonos sajtótájékoztatóján. Az Egyesült Államoknak a jelenlegi űrrepülőgép-flotta leállítása — 2010 — és az új Orionok 2015-ös üzembe helyezése között nem áll majd a rendelkezésére űrhajó. Oroszország közreműködését tervezi kérni az amerikai űrhajósoknak az ISS-re való eljuttatásához, illetve a teherszállításhoz magánvállalatok szolgáltatásait kívánja igénybe venni.