Az EMŰK hét bő esztendeje

2018. december 15., szombat, Közélet

Az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) gyűjteményének egy részét bemutató tárlat nyílt tegnap este a sepsiszentgyörgyi kiállítótér földszinti és emeleti termében. Az EMŰK eddigi hét éve során közel hetven kiállítást szerveztek, színvonalas katalógusokat adtak ki, melyek egyszer az erdélyi kultúra cölöpjei lesznek, igazolva, hogy itt a XXI. század elején mertek nagyot álmodni – hangsúlyozta Vargha Mihály.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Az év kiemelkedő művészeti eseményeit, momentumait sorolta fel köszöntőjében Sztakics Éva, a megyeszékhely alpolgármestere, megjegyezve, ezek is azt mutatják, mennyire sokrétű kulturális élet jellemzi Sepsiszentgyörgyöt. Az év folyamán az EMŰK tizennégy tárlatnak adott otthont és tucatnyi albumot jelentett meg, emellett bemutatkoztak Kolozsváron, Temesváron és Kecskeméten is. Hozzátette, az EMŰK felbecsülhetetlen értékű erdélyi képzőművészeti anyagot próbál összegyűjteni, de most a szűkös tér miatt gyűjteményük csupán harmadát állították ki, s bíznak benne, hogy a magyar kormány támogatásával megépülhet az EMŰK új székháza.

Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója megjegyezte, az EMŰK történetének hét bő esztendejéről beszélhetünk, s felidézte azokat az erdélyi képzőművészekkel folytatott egykori beszélgetéseket, amelyek egy ilyen intézmény szükségességéről szóltak, még azt is fontolgatták, hogy azt a Képtár tetőterében lehetne megteremteni. Végül Sepsiszentgyörgyön sikerült létrehozni, mert erre itt volt politikai akarat, hangsúlyozta, s ebben az erdélyi művészek mind partnerek voltak, e gondolat egyik zászlóvivője Jakobovits Miklós volt. Vargha Mihály azt is megemlítette, hogy az EMŰK első kiállítását hét évvel ezelőtt, a Székely Nemzeti Múzeum Lovagtermében tartották, ez volt e muzeális intézmény szimbolikus alapkőletétele.

A mostani tárlat kapcsán közölte, erdélyi képzőművészek adományai láthatók a falakon – a földszinten 1990 előtti, míg az emeleten ’90 utáni kortárs művek –, ezért adventben ez a „szív kiállítása”. Ugyanakkor szólt arról a „hihetetlen energiáról”, amelyet Vécsi Nagy Zoltán vezetésével az EMŰK kis csapata létrehoz. Végül a Vox Humana Kamarakórus négy művet adott elő, Szilágyi Zsolt Herbert karvezető külön felhívta a figyelmet Kosztándi Jenő kiállított, Vox Humana című festményére.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2018-12-15: Közélet - Váry O. Péter:

A lélek tájain (Fekete Vince könyvbemutatója)

Egy nagy – talán összegző? – kötetből kilógó ciklus Kizökkent idő felcímmel. Amúgy összeáll egésszé, csak nem találja ott a helyét. Viszont egymagában... Csak a felcím nem való kötetcímnek, mintha valami német filozófus eszmefuttatását rejtené.
2018-12-15: Közélet - Váry O. Péter:

Idővel megszépül a történelem (Háromszék nem alkuszik)

A Háromszék nem alkuszik programsorozat részeként havonta előadásokra is sor kerül, melyek révén az érdeklődők az 1848–49-es háromszéki eseményekkel ismerkedhetnek meg.