Háromszék nem alkuszikIdővel megszépül a történelem

2018. december 15., szombat, Közélet

A Háromszék nem alkuszik programsorozat részeként havonta előadásokra is sor kerül, melyek révén az érdeklődők az 1848–49-es háromszéki eseményekkel ismerkedhetnek meg.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Az előadások sorát Demeter Lajos sepsiszentgyörgyi helytörténész, a kor kutatója és kiváló ismerője nyitotta meg csütörtök délután a Székely Nemzeti Múzeum 48-as termében.

A helyszínt nem ok nélkül választották a szervezők, hiszen a sorozatindító előadás címe Forrongó Háromszék – a forradalomtól a fegyveres ellenállásig volt, és Demeter Lajos arról a kevésbé ismert időszakról, annak háromszéki történéseiről beszélt, amely a budapesti forradalomtól a Lészen ágyú kijelentéséig, azaz Háromszék önvédelmének kimondásáig tartott. Ez a bő fél év nem volt csendes, ugyanis minden társadalmi réteg másként értelmezte – és próbálta a javára fordítani – a szabadság, egyenlőség, testvériség forradalmi jelszavakat: a nemesség attól tartott, nehogy robbanjon a rendi társadalomban az évszázados elnyomás, a jobbágyság, zsellérség saját felszabadítását remélte, a székely határőrség a rákényszerített elnyomó, elszegényítő rendszer megszűntét kívánta, sőt, a kezdeti euforikus hangulatban olyanok is akadtak, akik az évszázadok óta elveszített székely jogok visszaállítását akarták elérni. Ilyen körülmények között kezdődött a helyi szervezkedés.

Az alsócsernátoni gyűlésen – még az országgyűlés határozata előtt – kimondták a jobbágyok felszabadítását, az egyenlőséget a közteherviselésben, az általános polgári jogok mellett a vallás szabadságát. Kisebb-nagyobb zúgolódások, úrbérmegtagadás, a katonaság lázítása jellemezte a következő időszakot. Kenyértörésre végül amiatt került sor, hogy négy század székely határőrséget kivezényeltek Háromszékről, és a korszerűbb fegyverzetet is el akarták szállítani – ekkor a katonaság fellázadt, megtagadta a parancsot.

Közben a románság, mely első perctől ellenezte az uniót, leginkább a szászok felbujtására szervezkedni kezdett, ezért Háromszéken már 1848 július elején megszervezték a nemzetőrséget. Az év nyarán kolera is pusztított, és az égiek is elpártoltak a székelyektől: lúdtojás nagyságú jég tette tönkre a termést.

Az időközben lezajlott országgyűlésen nem oldódtak meg a háromszékiek – és általában a székelyek – kérelmei, ez vezetett aztán az agyagfalvi nemzetgyűlés összehívásához októberben. Innen már egy új időszak, a fegyveres harcok ideje következik. Múltával megszépül a történelem, de eleink is csak gyarló emberek voltak. 1848 nyara, őszének eleje nem volt éppen dicső korszaka Háromszék múltjának – összegzett az előadó.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2018-12-15: Közélet - Mózes László:

Az EMŰK hét bő esztendeje

Az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) gyűjteményének egy részét bemutató tárlat nyílt tegnap este a sepsiszentgyörgyi kiállítótér földszinti és emeleti termében. Az EMŰK eddigi hét éve során közel hetven kiállítást szerveztek, színvonalas katalógusokat adtak ki, melyek egyszer az erdélyi kultúra cölöpjei lesznek, igazolva, hogy itt a XXI. század elején mertek nagyot álmodni – hangsúlyozta Vargha Mihály.
2018-12-15: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Őrizzük lelkünkben a szeretetet (Idősek karácsonya)

Szeretetet hoztunk ma este, és arra törekszünk, hogy ezt egész évben megőrizzük, minél több embernek továbbadjuk – fogalmazott Puskás Bálint máltai lovag azon a meghitt ünnepségen, melyen egyedülálló időseket leptek meg örömteli pillanatokkal a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat önkéntesei.