KármentőAmnesztiát mindenkinek!

2018. december 21., péntek, Jegyzet
Kuti János

Nem értem, mire fel ez a fene nagy felháborodás annak hallatán, hogy a kormánypártok amnesztiát akarnak hirdetni, mikor még a diktatúra idején (pedig akkor elég nagy szigorúság volt), 1988-ban Ceaușescu elvtárs is amnesztiát jelentett be, és 100 ezer fogvatartottat engedtek szabadon. Azok között volt a mostani szociáldemokrata szenátor, Nicolae Bădălău is, akit egy évre ítéltek, mert az Ilfov megyei Malu Spart-i kollektívből, ahol almérnökként dolgozott, ellopott négy zsák búzát.

A forradalom után, legutóbb 2002-ben kegyelmeztek meg a bűnözőknek, de a korábbi amnesztiák mind-mind igazságtalanok voltak, mert a visszaesőket és a korrupció miatt elítélteket nem engedték szabadon. Dragnea úr megmondta, nem tudja, mikor, nem tudja, miként, de kötelességük helyrehozni az igazságtalanságokat. És egyszer s mindenkorra értse meg mindenki, hogy a közmegkegyelmezés nem őérte történne. Bár szó köztünk maradjon, egy három év hat hónapos börtönbüntetéstől  ő is megszabadulna, de ugyebár erről ő nem tehet, ha  bejelentik az amnesztiát elrendelő sürgősségi kormányrendeletet.

Most végre olyan elképzelés született, hogy a hivatali visszaélés és a korrupció miatt elítéltek is megszabadulnának, de ez sajnos a társadalom nagymértékű ellenkezésével találkozik.

Tudjuk, enyhítő körülménynek számít, ha valaki hirtelen felindulásból követ el valamit, vagy ha pillanatnyi elmezavarban szenved a bűncselekményt végrehajtó. Egy zsebtolvaj, mihelyt meglát egy csábító, nyitott táskát, hirtelen felindul, és ráteszi a kezét. Aztán hányan látják, hogy ott a sok közpénz, ami szintén csábítóan hat azokra, akik ahhoz közelebb vannak, és azt magukévá tudják tenni. Ott a sok közbeszerzés, ahol az állam pénzéhez meglehetősen könnyen hozzá lehet férni. Hogy megkönnyítsék egy licit zökkenőmentes, gördülékeny lebonyolítását, valamicske kenőanyag szükségeltetik, alkalmasint pénz, melynek megszerzéséért az érdekelt esetleg kénytelen némi hatalommal való visszaélést, okirat-hamisítást, megvesztegetést bevetni. Ezek a bűncselekmények eddig nem estek amnesztia alá, hát már éppen ideje volt, hogy az ilyesmi miatt elítéltek is kegyelemben részesüljenek, hisz ők is emberek. Mivel Romániában a börtönből szabadultak több mint hatvan százaléka visszaeső, ezért a nagy amnesztiák után a bűnüldöző szerveknek neki kell gyürkőzniük újra bekasztlizni a megkegyelmezetteket. Ebben nekik pontosan a frissen szabadultak segítenek, mert a börtönben általában szakmai kiképzésben részesülnek és a bűnözés újabb, nehezebben lefülelhető formáit tanulják meg, abban reménykedve, hogy nem kapják el őket. De aztán egy újabb tyúklopáson ismét elcsúsznak, és mehetnek vissza a sittre. Azért, hogy a korrupció miatt elítéltekkel és az amnesztiában részesültekkel ez ne fordulhasson elő, meg akarják reformálni a büntető törvénykönyvet úgy, hogy a hivatali visszaélés ne is számítson bűncselekménynek. Ezáltal lényegesen csökken annak veszélye, hogy ha még egyszer hozzápiszkálnak a közpénzekhez, akkor ismét börtönbe kerüljenek. Amúgy is igen rosszak nálunk a börtönviszonyok, és emiatt Románia nagyon sok elítéltnek kártérítést fizet. Elterveztük ugyan, hogy építünk egy luxusbörtönt a Bukarest melletti Pantelimonon, ahol minden fogoly saját cellával rendelkezne, fitneszezhetne és fizetés ellenében rendelhetne külön kosztot. Ide kerülhetnének a protekciós korruptak. Sajnos nálunk a beruházások nagyon lassan haladnak (esetleg ellopják az arra szánt pénzt), és valószínű, semmi nem lesz belőle, ezért döntött úgy a kormány, hogy megoldja a korrupció miatt fogva tartottak szabadon bocsátását. Ha nem jönne össze, akkor meg lehetne oldani, hogy töltsék jól megérdemelt börtönbüntetésüket, például a svédországi Sollentuna luxusbörtönében, ötcsillagos körülmények között, a román parlament pénzén. Svédországban amúgy is nagy a rabhiány, és több börtönt is a bezárás réme fenyeget. Ha ezt nem lehet kivitelezni, akkor újra elővehetik a régóta dédelgetett tervet, hogy az elítélt odahaza töltse börtönbüntetését, természetesen, ha otthonában erre megfelelőek a körülmények. Feltétel lenne például az edzőterem, a lakáshoz tartozó fürdőmedence, jakuzzi és borpince megléte, ahol bűnözőhöz méltó körülmények közt élhet a korrupció miatt elítélt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2018-12-21: Közélet - Iochom István:

Rászorulóknak vittek csomagot

A Salvatore Egyesület önkéntesei Buna Attila egyesületi igazgató vezetésével Kézdivásárhelyen, Kézdiszentléleken, Torján, Gelencén és Ozsdolán adtak át tegnap a rászorulóknak karácsonyi, főleg alapélelmiszereket és édességet tartalmazó csomagokat.
2018-12-21: Közélet - Nagy D. István:

Amikor semmi sem biztos (Költségvetési kilátások)

Sepsiszentgyörgy önkormányzata, mint minden évben, időben nekilátott a jövő évi költségvetés tervezetének kidolgozásához, de mivel mostanra már nyilvánvaló lett, hogy az országos büdzsét idén nem szavazzák meg, elég nehéz tervezni – mondta Antal Árpád polgármester. Az elöljáró szerint a legnagyobb gondot az jelenti a városnak, hogy nem lehet tudni, a személyi jövedelemadóból mennyi marad a helyi költségvetésben. Ez a kérdés több politikai szempont alapján dől majd el, és az elosztás mikéntje fontos elvi problémákat is felvet.