A több oldalról érkező figyelmeztetések ellenére a kormány tegnap rendkívüli ülésén elfogadta az egyebek mellett a pénzintézetekre kivetendő „kapzsisági” adóról, a telekommunikációs vállalatok fokozottabb megsarcolásáról, a lakossági földgáz és elektromos energia árának hároméves befagyasztásáról, valamint a nyugdíjpontemelésről szóló sürgősségi rendeletet.
A rendelet elfogadását már az ülés elején előrebocsátotta Viorica Dăncilă kormányfő. Az előzetes bejelentéssel ellentétben Klaus Iohannis államfő nem vett részt a az ülésen. A jogszabály ezer sportóvoda építését irányozza elő, három évre befagyasztja a lakossági gáz és elektromos energia díjszabását, tetemesebb összegben határozza meg a távközlési licencek értékesítésének alsó határértékét. Emellett külön alap létrehozását rendeli el 31 gyógyüdülőtelep korszerűsítésére, valamint „kapzsisági” adót vezet be a pénzintézetekkel szemben, amelyet a bankközi kamatláb két százalék fölé emelkedése esetében alkalmaznak. A rendelet ezenkívül két évvel lerövíditi a tanügyben tervezett béremelések ütemét, háromezer lej bruttó minimálbért ír elő az építőiparban dolgozók számára, illetve a közalkalmazottak üdülési jegyeinek biztosítását is előrevetíti a 2019-es évre. Továbbá három hónappal korábbi határidőt – 2019. szeptember 1-je – szab meg a nyugdíjpont és a minimálnyugdíj emelésére.
A kormányülést megelőzően Klaus Iohannis államfő úgy értékelte, a tervezett intézkedéseknek rossz hatása lesz a gazdaságra, ezért nem kellene azokat elfogadni.
A Bukarestben tartózkodó osztrák kancellár, Sebastian Kurz kijelentette: nem aggódik a Romániában is jelen lévő ausztriai cégekért (mint az OMV vagy az Erste), de megtörténhet, hogy ezek „összepakolnak és távoznak”.
Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt elnöke egyenesen országos sztrájkra szolította fel a munkáltatói szövetségeket, ha hatályba lépnek a rendelkezések. A kereskedelmi kamarák, munkáltatói szervezetek és üzleti szövetségek alkotta Románia Fejlődéséért Koalíció nyílt levélben fordult a kormányfőhöz, arra kérve: ne járuljon hozzá egy minden előzetes egyeztetést nélkülöző, rossz időpontban meghozandó döntéshez, amely nagy valószínűséggel válságba taszítja a gazdaságot.