József Álmos könyvbemutatójaOrszágzászló-állítások Háromszéken

2018. december 29., szombat, Közélet

Korábbi, 2006-ban megjelent kötetének második, bővített kiadását mutatta be József Álmos sepsiszentgyörgyi helytörténész a Székely Nemzeti Múzeumban, az Országzászló-állítások Háromszéken című könyvet a baróti Tortoma Kiadó jelentette meg.

  •  József Álmos frissen megjelent kötetét dedikálja a Székely Nemzeti Múzeumban.  Albert Levente felvétele
    József Álmos frissen megjelent kötetét dedikálja a Székely Nemzeti Múzeumban. Albert Levente felvétele

József Álmos fáradtságot nem ismerve, faluról falura, városról városra járva rendkívül sok izgalmas adatot, fényképet gyűjtött össze az 1940–44 közötti időszakról – hangsúlyozta az erdővidéki kiadó igazgatója, Demeter László. Mint fogalmazott, öröm számára, hogy a szerző kötete mellett legfrissebb könyveikről is szólhat pár szóban, majd József Álmos részletes előadást tartott a háromszéki országzászló-állítások folyamatáról, annak előzményeiről.

Már 2006-ban tudta, hogy akkori könyve (amelyhez egyébként 2003-ban kezdte el gyűjteni az adatokat) bővíthető, s mint mondta, nagyon sok anyagot sikerült összegyűjtenie, kutatásainak eredményeként viszont csak Futásfalvát sikerült felsorakoztatnia a megye azon helységei mellé, ahol országzászlót állítottak. Más, korábban már felsorolt települések esetében viszont új adatokat és fényképeket talált, de egyrészt azzal szembesült, hogy az emberek még mindig félnek: megtörtént, hogy nem mutatták meg dokumentumaikat, másrészt, akik megélték az országzászló-állítást, s még emlékeznek a történtekre, kilencven évnél idősebbek, fogynak a szemtanúk.

Az országzászló-mozgalom Urmán­czy Nándor maroshévízi származású országgyűlési képviselő nevéhez köthető, s annak eredményeként 1939-ig a csonka Magyarország 350 helységében építettek saját világháborús emlékművet, amely mellé egy időben vagy később országzászlót helyeztek el. Háromszék számos településén is hasonlóképpen cselekedtek, József Álmos korabeli fényképeket mutatott az ünnepélyes pillanatokról, az avatóünnepségekről. Az akkori emlékműveket a kommunista diktatúra idején megsemmisítették, vagy megfosztva jelentésüktől, szimbólumaiktól, csak világháborús emlékművekként tartották számon – tette hozzá –, de 1989 után több háromszéki emlékművet felújítottak, visszaadva eredeti formájukat, illetve új emléktáblákkal látták el azokat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2018-12-29: Közélet - Nagy B. Sándor:

Szilveszteri bemutatók Háromszéken

Lucy Strate, avagy a Kilencek Tanácsa címmel „egy kalandokkal teli ünnepi show-t” mutatnak be óév utolsó estéjén a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban. Ugyancsak rendkívüli előadással várja a kézdivásárhelyi Városi Színház is a szórakozni vágyó közönséget az év utolsó napján: Parti Nagy Lajos Ibusár című huszerettjéhez fogható nagyszabású zenés-táncos produkció még csak egy alkalommal készült eddig a céhes városban.
2018-12-29: Közélet - :

Böjte atya gyerekeinek ajándékoztak a vásárlók

A családi fészek melegét hiányolni kényszerülő gyermekek életébe, ünnepébe próbáltak fényt vinni az Amigo üzletlánc vezetői, amikor a Szent Ferenc Alapítvány valamennyi otthonába ajándékcsomagot juttattak.