Karácsony előtt jelent meg a Csáki Árpád sepsiszentgyörgyi történész által írt, A kézdiszentléleki Tarnóczy–Mikes-kastély építéstörténete című birtok- és építéstörténeti tanulmány. A kifogástalan kivitelezésű könyv a csíkszeredai Alutus Print Nyomda fényszedő műhelyében készült és a kézdiszentléleki önkormáyzat megbízásából látott napvilágot. A kötetet Bartos Lóránt kézdivásárhelyi újságíró rendezte sajtó alá, a szakmai lektorálást pedig Kovács András kolozsvári művészettörténész végezte. Tavaly Felső-Háromszéken ez volt az egyetlen olyan könyv, amely egy önkormányzat anyagi támogatásával jelent meg.
Balogh Tibor kézdiszentléleki polgármester elmondása szerint őt már nagyon rég foglalkoztatta a Perkő alatt levő Tarnóczy–Mikes-várrom, és azt tapasztalta, hogy egy-két leíráson kívül senki nem tanulmányozta behatóan, levéltári források alapján az egykori vár történetét, annak tulajdonosait. Előbb a terület tulajdonjogát kellett tisztázni, ami hosszú időbe telt – hangsúlyozta az elöljáró –, de jelenleg az önkormányzat tulajdonában van, így végre valamit tudnak vele kezdeni, a kastélyt feltárni és esetleg egy bizonyos szintig restaurálni. A mostani rom nemcsak Kézdiszentléleknek, hanem egész Kézdiszéknek a gyöngyszeme lehetne.
Csáki Árpád könyvének bemutatójára január 16-án 17 órakor kerül sor a Petőfi Sándor Művelődési Házban, ahol Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke, térképgyűjtő Szentlélek térképi megjelenítése és nevének változatai címmel tart vetített képes előadást.