Matl Péter kiállítása SepsiszentgyörgyönTúlélők üzenete Kárpátaljáról

2019. január 14., hétfő, Közélet

Matl Péter kárpátaljai szobrászművész Ötösével című pasztellgrafikai tárlata nyílt meg tegnap, a vallásszabadság napján Sepsiszentgyörgyön, az unitárius egyházközség József Lajos Közösségi Házában. A vándorkiállítás a Gulag-emlékévhez is kötődik, azt több Kárpát-medencei településen bemutatták, az alkotó a malenykij robotra elhurcolt, illetve ott elhunyt kárpátaljai magyaroknak állít emléket. Matl Péter legismertebb alkotásai a vereckei honfoglalási emlékmű és az ópusztaszeri emlékparkban felállított Nemzeti Összetartozás Emlékműve.

  • Matl Péter, Péterfi Ágnes és Horváth Zoltán. Fotó: Albert Levente
    Matl Péter, Péterfi Ágnes és Horváth Zoltán. Fotó: Albert Levente

Az istentiszteletet követő tárlatmegnyitón Péterfi Ágnes segédlelkész köszöntőjében elmondta, megtisztelő, hogy Matl Péter egyedi kiállításának az unitárius egyházközség ad otthont, az alkotások fájdalmas hangulatot teremtenek, illetve méltó emléket állítanak, a malenykij robotra, illetve a Gulag táborokba elhurcolt több százezer magyarnak.

Horváth Zoltán történész, magyarországi egyetemi oktató megnyitójában rögzítette, a művek főként Kárpátaljáról szólnak, az ottani magyarság ugyanis a legsanyarúbb helyzetbe került, miután a Szovjetunió Sztálinostól rátette a kezét. Ez az állapot ma is tart, az elszakított területek közül ismét Kárpátalján a legrosszabb a helyzet, ez nagyon sajnálatos, tette hozzá. Szólt a művész munkáiról, illetve a vidék szépségéről, kultúrájáról, az ukrán nacionalizmusról. Mint fogalmazott, Matl Péter leginkább egy magyar zarándokhely, a vereckei honfoglalási emlékmű megalkotójaként ismert, az egy csodálatos helyre került, ahonnan fenséges látvány nyílik a Kárpát-medencére.

Ezt követően Matl Péter rendhagyó tárlatvezetésén beszélt bemutatott műveiről: túlélők visszaemlékezései alapján egy székelyudvarhelyi alkotótáborban kezdte el rajzolni grafikáit, de Kárpátalján és a Felvidéken is dolgozott 54 képből álló sorozatán. A szovjet munkatáborokra, a sztálinizmus embertelenségére, de a túlélésre is utaló képeit kiállította Kárpátalján, sőt, Kijevben is, és örül, hogy most azokat Erdélyben, Székelyföldön is megmutathatja. Rajzain az emberi alakok sejtelmesek, „vannak is, meg nincsenek is”, általuk az élet és a halál közti lebegést próbálta ábrázolni, ám hozzátette, a képek horizontján mindenütt található egy kis fehér csík, ez a reménység jele, hogy van miért túlélni, mert az élet mindig fontosabb, mint a halál.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2019-01-14: Közélet - Szekeres Attila:

Utolsó kalandozás a Fekete-Körös völgyében (Székely Nemzeti Múzeum)

Ma már bontják, de a hétvégén látogatható volt még a budapesti Néprajzi Múzeum Alföldön innen – Erdélyen túl. A Fekete-Körös völgye a századfordulón című vándorkiállítása Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban, sőt, szombaton igen nagy népszerűségnek örvendő zárórendezvényt tartottak.
2019-01-14: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Tűz a kovásznai szívkórháznál

Kigyulladt egy melléképület a kovásznai szívkórház udvarán vasárnap reggel. A megyei katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak ez volt a második beavatkozása a héten a fürdővárosban, ahol korábban egy tömbházból jelentettek tüzet.