Minden orvosnak csak egy szerződése lehet az egészségbiztosítási pénztárral – hangsúlyozza a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke. Dragoș Tatu annak okán beszélt erről lapunknak, hogy többször ismétlődő olvasói panasz nyomán arról tájékoztattuk, egyes szakorvosi magánrendelőkben fölöslegesen járatják a beteget, mert ha az illető orvosnak nincs szerződése az egészségbiztosítási pénztárral, az ott kiállított orvosi levél nem érvényesíthető az egészségbiztosítási rendszerben.
Kovászna megyében közel száz szakorvosi magánrendelő működik, de csak tizennégy orvos és tizennyolc járóbeteg-rendelő – köztük négy kórházi – áll szerződéses viszonyban a megyei egészségbiztosítási pénztárral. A háromszéki kórházakban dolgozó szakorvosok az adott intézmény szerződése révén kötődnek az egészségbiztosítási pénztárhoz, ezért magánrendelőjük nem köthet második szerződést. Ezek a szakorvosok magánpraxisukban nem írhatnak receptet ingyenes- és kedvezményes gyógyszerekre, sem küldőpapírt ingyenes vizsgálatokra, és nem állíthatnak ki az egészségbiztosítási rendszerben érvényesíthető orvosi levelet sem – hangsúlyozza Dragoș Tatu.
Aki ellenben csak a magánszférában dolgozik, köthet egyéni szerződést az egészségbiztosítóval. A rendszeren belül kiállított ingyenes és kedvezményes receptek, az ingyenes vizsgálatokra érvényes küldőpapírok csak abban a megyében érvényesíthetőek, ahol azokat kiállították, kivéve a honvédelmi, közrendészeti, nemzetbiztonsági és igazságszolgáltatási hatóságok saját egészségbiztosítási pénztárainak dokumentumai, amelyek országos érvényűek.
Dr. Antal Álmos, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója érdeklődésünkre elmondta, családorvosok panaszolták el neki, hogy az általa vezetett intézmény szakorvosai között van olyan, aki a magánrendelésben fölöslegesen járatja a pácienseit, mert nem közli velük, hogy az általa kiállított orvosi levelet, amelyben egy adott kezelést javasol, a családorvos nem írhatja át. Mivel az állami rendelőben olykor hetekig kell várni egy szakvizsgálatra, a betegek gyakran választják a fizetős magánorvosi rendelőt. Azt azonban tudniuk kell, hogy ingyenes vagy kedvezményes gyógyszert, ingyenes laboratóriumi és röntgendiagnosztikai vizsgálatot csak olyan orvos írhat fel, akinek szerződése van az egészségbiztosítóval – hangsúlyozta Antal.