Szigorúak az egészségbiztosítási szabályok

2019. január 22., kedd, Közélet

Minden orvosnak csak egy szerződése lehet az egészségbiztosítási pénztárral – hangsúlyozza a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke. Dragoș Tatu annak okán beszélt erről lapunknak, hogy többször ismétlődő olvasói panasz nyomán arról tájékoztattuk, egyes szakorvosi magánrendelőkben fölöslegesen járatják a beteget, mert ha az illető orvosnak nincs szerződése az egészségbiztosítási pénztárral, az ott kiállított orvosi levél nem érvényesíthető az egészségbiztosítási rendszerben.

  • A járóbeteg-rendelők zsúfoltsága miatt választják sokan a magánrendelőket. Albert Levente felvétele
    A járóbeteg-rendelők zsúfoltsága miatt választják sokan a magánrendelőket. Albert Levente felvétele

Kovászna megyében közel száz szakorvosi magánrendelő működik, de csak tizennégy orvos és tizennyolc járóbeteg-rendelő – köztük négy kórházi – áll szerződéses viszonyban a megyei egészségbiztosítási pénztárral. A háromszéki kórházakban dolgozó szakorvosok az adott intézmény szerződése révén kötődnek az egészségbiztosítási pénztárhoz, ezért magánrendelőjük nem köthet második szerződést. Ezek a szakorvosok magánpraxisukban nem írhatnak receptet ingyenes- és kedvezményes gyógyszerekre, sem küldőpapírt ingyenes vizsgálatokra, és nem állíthatnak ki az egészségbiztosítási rendszerben érvényesíthető orvosi levelet sem – hangsúlyozza Dragoș Tatu.

Aki ellenben csak a magánszférában dolgozik, köthet egyéni szerződést az egészségbiztosítóval. A rendszeren belül kiállított ingyenes és kedvezményes receptek, az ingyenes vizsgálatokra érvényes küldőpapírok csak abban a megyében érvényesíthetőek, ahol azokat kiállították, kivéve a honvédelmi, közrendészeti, nemzetbiztonsági és igazságszolgáltatási hatóságok saját egészségbiztosítási pénztárainak dokumentumai, amelyek országos érvényűek.

Dr. Antal Álmos, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója érdeklődésünkre elmondta, családorvosok panaszolták el neki, hogy az általa vezetett intézmény  szakorvosai között van olyan, aki a magánrendelésben fölöslegesen járatja a pácienseit, mert nem közli velük, hogy az általa kiállított orvosi levelet, amelyben egy adott kezelést javasol, a családorvos nem írhatja át. Mivel az állami rendelőben olykor hetekig kell várni egy szakvizsgálatra, a betegek gyakran választják a fizetős magánorvosi rendelőt. Azt azonban tudniuk kell, hogy ingyenes vagy kedvezményes gyógyszert, ingyenes laboratóriumi és röntgendiagnosztikai  vizsgálatot csak olyan orvos írhat fel, akinek szerződése van az egészségbiztosítóval – hangsúlyozta Antal.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2019-01-22: Máról holnapra - Nagy D. István:

Súlytalanság

Számolni is felesleges lassanként, hányadik frontot nyitotta meg Tudorel Toader igaz­ságügy-miniszter vasárnapi bejelentése a kormányoldal és az ellenzék között az igazságszolgáltatást ostromló háborúban.
2019-01-22: Belföld - :

Újratárgyalnák a legfelsőbb bíróság pereit

A román legfelsőbb bíróság öttagú bírói tanácsai által az utóbbi öt évben lezárt perek újratárgyalására akar jogalapot teremteni a bukaresti kormány. A tervet az ellenzék a korrupcióért elítélt politikusokat segítő burkolt amnesztiának minősítette.