Hetedik alkalommal adták át a Háromszék Kultúrájáért Díjat, amellyel minden esztendőben a magyar kultúra napján tüntetnek ki olyan alkotót, művészt, aki egész életművével a háromszéki és ezáltal az egyetemes magyar kultúrát szolgálja. A sepsiszentgyörgyi megyei könyvtár Gábor Áron Termében tegnap tartott ünnepségen Nemes Levente színművészt, a Tamási Áron Színház egykori igazgatóját jutalmazták alkotó-, társulatépítő és vezetőtevékenysége, valamint tartása elismeréseként.
A kultúra az adott nemzet arca – indította a magyar kultúra napját köszöntő beszédét Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Egy nemzet nem attól lesz erős, hogy jók a statisztikai adatai, hanem attól, hogy becsben tartja kultúráját, elismeri kiemelkedő sportolóit, alkotóit, művészeit
– hangsúlyozta Tamás Sándor. A megyei önkormányzat elnöke szerint az ügyeletes feljelentők ellenére, akiket zavarnak nemzeti szimbólumaink, újból lehetünk büszke székelyek, magyarok, akik érezzük az anyaország támogatását, és tudjuk, nem lehet tőlünk sem elvitatni, sem elvenni kultúránkat, nemzeti öntudatunkat, tudásunkat, emlékeinket, álmainkat. Erre alapozva tudunk olyan jövőt építeni Székelyföldön, ahol mindannyian otthon érezzük magunkat magyarként – mondotta. Tamás Sándor beszélt arról is, hogy a megyei önkormányzat kiemelt költségvetési pénzt fordít a tánc- és színházművészetre, képzőművészetre, könyvkiadásra, népművészetre, mert hisz abban, hogy nem elég csak utat, hidat építeni, szükség van a közösségépítésre, hogy a kulturális, szellemi erőtér kiteljesedjen.
A díjazottat Jánó Mihály művészettörténész méltatta, aki Egy néző vallomásai című írásában fogalmazta meg személyes hangvételű, de Nemes Levente pályafutását számos részletében összefoglaló gondolatait, miközben a vetítővásznon fényképek pörögtek a kitüntetett szerepeiről, egyfajta fotós színháztörténeti vázlatot mutatva. A díj átadásakor Tamás Sándor kiemelte, Nemes Levente színművész arca, hangja jellegzetes, alakításai emlékezetesek. Kiemelkedő módon jelenítette, jeleníti meg erdélyiségünket, példát mutatva arra, hogy kevesebbel sohasem szabad beérni, mindig a legjobbra kell törekedni. Nemes Levente stílusosan egy Tompa László-verssel köszönte meg a kitüntetést, indokolva, hogy azért választotta Az elmaradt lovas számvetése című költeményt, mert a „figyelnek, lásd, a térség jegenyéi” költői képpel kívánta megköszönni az irányában tanúsított figyelmet.
A díjátadást követően Vetési László református lelkész, egyházi író, szórványkutató vetített képes előadást tartott Nyelvi, vallási együttélésünk érdekességei Erdélyben címmel, amelyet Imreh István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ igazgatója azzal vezetett fel: a témaválasztás egyik oka, hogy Kovászna megye közel egy évtizede ápol rendszeres kapcsolatot a szórvánnyal, Vetési László pedig 2007-ben éppen a magyar kultúra napján ugyanezen a helyszínen beszélt a szórványmagyarság emlékhelyeiről.
A Háromszék Kultúrájáért Díjat Kovászna Megye Tanácsa alapította 2013-ban az említett művelődési központ kezdeményezésére, a korábbi kitüntetettek: Szilágyi Zsolt nemzetközi hírű tenor, a Vox Humana kamarakórus alapító karnagya, Gazda József író, művészettörténész, a kézdivásárhelyi Kosztándi festőművész házaspár, Egyed Ákos történészprofesszor, Niculina Țînțar szociológus és Haszmann Pál helytörténész. A tegnapi ünnepségen közreműködött az Egyed Ágnes vezette baróti Bujka énekegyüttes, a Himnuszt Balázs Gergő, a Székely Mikó Kollégium harmadik osztályos tanulója, a Százlábacskák Néptáncegyüttes tagja felvezetőjével énekelte a nagyszámú közönség.