A Gyümölcs mint érték címmel az árkosi Európai Tanulmányok Központjának konferenciatermében nemrég megtartott gazdafórum nyomán kerestük meg Cătălina Savint a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség megyei hivatalának vezetőjét, hogy érdeklődjünk a gyümölcstermesztésben esedékes pályázati lehetőségekről.
Az igazgatónő elmondása szerint rövidesen mindkét területen, a gyümölcsösök létesítésénél, telepítésénél, illetve a gyümölcsök feldolgozásnál is lesz pályázati kiírás. Az ügynökség honlapján (www.afir.info) néhány napja már megtalálható és tanulmányozható a létesítési vagy a meglévő gyümölcsösök korszerűsítésére szánt végleges pályázat eligazító füzete (4.1a számú intézkedés), ami azt jelenti, hogy a hét vége felé elindítják az intézkedés pályázhatóságát. Az igazgatónőnek egyelőre nincs információja a pályázható összegről.
A pályázatok által igényelhető támogatás értéke a 100 ezer eurótól 1,5 millió euróig terjedhet, annak függvényében, hogy mekkora a gazdaság SO értéke, a pályázatból mi valósul meg (egyszerű gépvásárlás vagy gyümölcsös létesítése), s nagyobb az igényelhető támogatás, ha a pályázat keretében a farmszintű feldolgozás is megvalósul. A pályázatnál 50 százalékos önrész szükséges, de a támogatás mértéke, intenzitása növekedhet egészen 90 százalékig (vagyis 30, illetve 10 százalékot kell a pályázónak saját forrásból vagy banki hitelből fedeznie). A 20 százalékos intenzitásnövekedés abban az esetben jár, ha a pályázó fiatal gazda (41 év alatti) és a cég bejegyzése nem régebbi mint 5 év, valamint ugyanannyi jár, ha a gyümölcsöst hegyvidéki zónában létesítik vagy ha a pályázó ökotermesztést vállal.
A főbb, nálunk is hagyományos gyümölcsök (alma, körte, meggy, cseresznye, szilva) mellett támogatható a gyümölcstermő cserjések létesítése is (pl. áfonya, egres, ribizli, málna, bodza).
Az igazgatónő elmondása szerint az előző évek kiírásainál nem volt túl nagy érdeklődés a megyéből, mindössze négy pályázatot tettek le, hármat áfonyás létesítésére, a negyedik pedig farmszintű feldolgozást is magában foglal. A pályázat által megvalósítható, elszámolható a csemete (vagy dugvány) vásárlása, a terület bekerítése, a talajelőkészítő munkálatok költségei, az öntözési rendszer létrehozásának költségei, a sajátos mezőgazdasági gépek, illetve gyümölcsszállító haszonjárművek vásárlása.
A gyümölcsfeldolgozók létesítésének támogatására is lesz pénz a közeljövőben, az országos ügynökség honlapjára február 7-én került fel közvitára az ideiglenes pályázati eligazító füzet, így az érdeklődőknek tíz nap áll rendelkezésére, hogy esetleges javaslataikat megtegyék. Ha az észrevételek jónak minősülnek, bekerülhetnek a végleges eligazító füzetbe. Az igazgatónő véleménye szerint az intézkedés pályázhatósága legtöbb egy hónap múlva itt is elindul. Az intézkedés a 4.2a számot viseli, és megtalálható a www.afir.info honlapon, a Dezbatere publică alkönyvtárban. A pályázat maximális értéke 1,5 millió euró lehet, a támogatás mértéke 50 százalékos, vagyis ugyanannyi önrész szükséges. Viszont ha a pályázó szövetkezet vagy termelői csoport, akkor a támogatás mértéke 70 százalékos, vagyis csak 30 százalékos önrész szükséges.
Az igazgatónő arról is tájékoztatott, hogy a mezőgazdasági termékek feldolgozása támogatásánál (4.2-es intézkedés) az egyik összetevő pályázhatóságát meghosszabbították. Az új feldolgozók létesítése, építése lezárult január utolsó napján, de a már létező, működő feldolgozók korszerűsítésére a pályázatot február végéig még le lehet tenni, illetve feltölteni az ügynökség számítógépes rendszerébe. Itt összesen 81,2 millió értékben lehet pályázni, az eddig letett pályázatok értéke 122 millió euró, de az ügynökség számítógépes rendszere a keretösszeg kétszereséig (162,4 millió euróig) enged pályázatokat feltölteni.