Háromszéki képzőművészek: Irány Irán!A valóságon túl

2019. február 18., hétfő, Közélet

A bikfalvi székhelyű Erdélyi Művészet és Örökség Egyesület NAPtelep Kortárs Művészeti Stúdiója többéves szakmai együttműködést ápol iráni művészekkel, melynek eredményeként 2015-ben az Erdélyi Művészeti Központban a Living Space kiállítással az iráni kortárs művészet mutatkozott be, és az ezt követő közös alkotótáborozásokon iráni, erdélyi és magyarországi művészek működhettek együtt – írta lapunknak küldött tájékoztatójában Péter Alpár képzőművész.

Pénteken, 2019. február 15-én – iráni időszámítás szerinti az 1383-as esztendőben – az isfahani Didar Gallery-ben A valóságon túl című kiállítás megnyitásával a közös program kiemelt eseményeként két Kárpát-medencei kortárs művészeti rendezvénysorozat dokumentációs anyagával mutatják be a magyar természetművészet törekvéseit. Az egyik a Bikfalván megrendezett NAPtelep, a másik a Velencei-tavi Nemzetközi Symposion. A bikfalvi anyag kurátora Péter Alpár, a velencei-tavié Péter Ágnes. Ezen kívül öt művész kap egyéni bemutatkozási lehetőséget: Erdélyből Kotér Vilmos és Péter Alpár, Magyarországról Péter Ágnes, Mészáros Gergely és Tomcsik Judit (mindhárom művész már bemutatkozott Sepsiszentgyörgyön).

A rendezvény társszervezője és házigazdája Mahmoud Maktabi alkotóművész, kurátor és szakíró, az iráni természetművészet kiemelkedő alakja és a Vayu Residency House vezetője. A kiállítást Várallyay Réka művészettörténész nyitotta meg, Péter Alpár és Mahmoud Maktabi közös performance-ot mutatott be.

A tárlat 29 művész munkája révén átfogó képet igyekszik nyújtani a Kárpát-medence kortárs magyar művészetének egy szegmenséről, hangsúlyozva az erdélyi művészet törekvéseit, melyek a kortárs vizuális kultúrába a lokális természeti, társadalmi és kulturális értékeket próbálják beemelni. E szellemiségben született alkotások a természetművészet, vagyis nature-art nemzetközi művészeti áramlathoz sorolhatóak. Hasonló attitűd jellemzi az iráni enviromentális művészetet is, és ez, ami a két, látszólag különböző kultúra kortárs művészetét valós hídként összeköti.

A kiállítást közös iráni-magyar szakmai program követi konferenciával, előadásokkal és több iráni helyszínen workshoppal. Zárásként bemutatják a Perzsa-öbölben fekvő Chabahar városában is. A rendezvény célja szorosabb szakmai együttműködést kiépíteni a két régió – Irán és a Kárpát-medence – képzőművészei és művészeti intézményei között. Az eseményt követően Budapesten és Sepsiszentgyörgyön egyaránt szakmai beszámolóra kerül sor – írja Péter Alpár.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2019-02-18: Közélet - Bokor Gábor:

Rendkívüli temetés Kovásznán (Farsangban)

Fura társaság gyűlt össze szombat délután Kovászna központjában. Sorra érkeztek a Pokolsár mellé még tízévesnek sem tűnő nagy bajszú öregek, szakállas vénasszonyok, menyecskék, legények. De kilógott a lóláb: látszott, senki nem az, aminek mutatni akarja magát.
2019-02-18: Közélet - Váry O. Péter:

Három kötet, egy szerző

Ha már tiszteletbeli unitáriussá vált, hát az unitárius templom tanácstermét választotta legutóbbi könyvbemutatója helyszínéül Czegő Zoltán, és három kötetét – Ítéletidő, Magyar igézetek, Unokás zsoltárok – is ismertette a vasárnapi istentisztelet után az eseményre ottmaradt közösséggel.