A bikfalvi székhelyű Erdélyi Művészet és Örökség Egyesület NAPtelep Kortárs Művészeti Stúdiója többéves szakmai együttműködést ápol iráni művészekkel, melynek eredményeként 2015-ben az Erdélyi Művészeti Központban a Living Space kiállítással az iráni kortárs művészet mutatkozott be, és az ezt követő közös alkotótáborozásokon iráni, erdélyi és magyarországi művészek működhettek együtt – írta lapunknak küldött tájékoztatójában Péter Alpár képzőművész.
Pénteken, 2019. február 15-én – iráni időszámítás szerinti az 1383-as esztendőben – az isfahani Didar Gallery-ben A valóságon túl című kiállítás megnyitásával a közös program kiemelt eseményeként két Kárpát-medencei kortárs művészeti rendezvénysorozat dokumentációs anyagával mutatják be a magyar természetművészet törekvéseit. Az egyik a Bikfalván megrendezett NAPtelep, a másik a Velencei-tavi Nemzetközi Symposion. A bikfalvi anyag kurátora Péter Alpár, a velencei-tavié Péter Ágnes. Ezen kívül öt művész kap egyéni bemutatkozási lehetőséget: Erdélyből Kotér Vilmos és Péter Alpár, Magyarországról Péter Ágnes, Mészáros Gergely és Tomcsik Judit (mindhárom művész már bemutatkozott Sepsiszentgyörgyön).
A rendezvény társszervezője és házigazdája Mahmoud Maktabi alkotóművész, kurátor és szakíró, az iráni természetművészet kiemelkedő alakja és a Vayu Residency House vezetője. A kiállítást Várallyay Réka művészettörténész nyitotta meg, Péter Alpár és Mahmoud Maktabi közös performance-ot mutatott be.
A tárlat 29 művész munkája révén átfogó képet igyekszik nyújtani a Kárpát-medence kortárs magyar művészetének egy szegmenséről, hangsúlyozva az erdélyi művészet törekvéseit, melyek a kortárs vizuális kultúrába a lokális természeti, társadalmi és kulturális értékeket próbálják beemelni. E szellemiségben született alkotások a természetművészet, vagyis nature-art nemzetközi művészeti áramlathoz sorolhatóak. Hasonló attitűd jellemzi az iráni enviromentális művészetet is, és ez, ami a két, látszólag különböző kultúra kortárs művészetét valós hídként összeköti.
A kiállítást közös iráni-magyar szakmai program követi konferenciával, előadásokkal és több iráni helyszínen workshoppal. Zárásként bemutatják a Perzsa-öbölben fekvő Chabahar városában is. A rendezvény célja szorosabb szakmai együttműködést kiépíteni a két régió – Irán és a Kárpát-medence – képzőművészei és művészeti intézményei között. Az eseményt követően Budapesten és Sepsiszentgyörgyön egyaránt szakmai beszámolóra kerül sor – írja Péter Alpár.