Több mint tízéves szünet után tegnap visszatértek Csernátonba a lovas maszkások, hogy elűzzék vidékünkről a telet. Felső-Háromszék legrégebbi farsangi hagyományának felelevenítését a helybeli IKA Ifjúsági Egyesület kezdeményezte, partnere a Haszmann Pál Múzeum volt – közösen hozták vissza e vidám népszokást a köztudatba.
A csernátoni maszkások hetekkel ezelőtt nekifogtak a próbáknak, szoktatták a lovakat, tanulták a régi szövegeket és dalokat, hogy farsang utolsó vasárnapján sikeres legyen a téltemetés. A csernátoni lovas maszka néven elhíresült szokás lakodalmi menetet jelenít meg, melyet egy bekérő és egy szószóló vezet. A menetben felvonul az ifjú pár, a koszorúslányok és -legények a kürtös, a zenészek, az orvos és a cigányok kíséretében, szalagokkal, csengőkkel feldíszített lovaikon. Idén a lovasokat egy hintó és két szekér kísérte.
A csernátoni farsangolók tegnap a fellegvári téren gyülekeztek, itt adták elő először a farsangi szöveget, majd onnan énekszóval indultak telet űzni. A Hanna Panzió udvarán több mint százan várták őket, a maszkásokkal érkező zenészekhez Ábri Béla és zenekara, valamint a Három Csillag együttes tagjai is csatlakoztak. Miután a lovasok félkörbe álltak és előadták a farsangi népszokást, a házigazdák megkínálták őket és a vendégsereget. Ezután a Haszmann Pál Múzeum udvarán, a községháza előtt és végezetül az Enikő Panzióban fogadták őket.
Ugyancsak tegnap délután tartották meg Bereckben is a hagyományos farsangtemetést a Comenius-iskola és a berecki ifjúság együttműködésével. Gelencén idén elmaradt a farsangtemetés, de szombat este éjszakába nyúló farsangi kosaras bált tartottak a művelődési otthonban, ahol a talpalávalót Ábri Béla és zenekara biztosította. Kézdiszárazpatakon pénteken, Esztelneken, Kurtapatakon és Futásfalván szombaton tartották meg a farsangi szekeres felvonulást, illetve farsangtemetést és égették el a telet jelképező rongybábut.