FarsangolásCsernátonba visszatértek a lovas maszkások

2019. március 4., hétfő, Közélet

Több mint tízéves szünet után tegnap visszatértek Csernátonba a lovas maszkások, hogy elűzzék vidékünkről a telet. Felső-Háromszék legrégebbi farsangi hagyományának felelevenítését a helybeli IKA Ifjúsági Egyesület kezdeményezte, partnere a Haszmann Pál Múzeum volt – közösen hozták vissza e vidám népszokást a köztudatba.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

A csernátoni maszkások hetekkel ezelőtt nekifogtak a próbáknak, szoktatták a lovakat, tanulták a régi szövegeket és dalokat, hogy farsang utolsó vasárnapján sikeres legyen a téltemetés. A csernátoni lovas maszka néven elhíresült szokás lakodalmi menetet jelenít meg, melyet egy bekérő és egy szószóló vezet. A menetben felvonul az ifjú pár, a koszorúslányok és -legények a kürtös, a zenészek, az orvos és a cigányok kíséretében, szalagokkal, csengőkkel feldíszített lovaikon. Idén a lovasokat egy hintó és két szekér kísérte.

A csernátoni farsangolók tegnap a fellegvári téren gyülekeztek, itt adták elő először a farsangi szöveget, majd onnan énekszóval indultak telet űzni. A Hanna Panzió udvarán több mint százan várták őket, a maszkásokkal érkező zenészekhez Ábri Béla és zenekara, valamint a Három Csillag együttes tagjai is csatlakoztak. Miután a lovasok félkörbe álltak és előadták a farsangi népszokást, a házigazdák megkínálták őket és a vendégsereget. Ezután a Haszmann Pál Múzeum udvarán, a községháza előtt és végezetül az Enikő Panzióban fogadták őket.

Ugyancsak tegnap délután tartották meg Bereckben is a hagyományos farsangtemetést a Comenius-iskola és a berecki ifjúság együttműködésével. Gelencén idén elmaradt a farsangtemetés, de szombat este éjszakába nyúló farsangi kosaras bált tartottak a művelődési otthonban, ahol a talpalávalót Ábri Béla és zenekara biztosította. Kézdiszárazpatakon pénteken, Esztelneken, Kurtapatakon és Futásfalván szombaton tartották meg a farsangi szekeres felvonulást, illetve farsangtemetést és égették el a telet jelképező rongybábut.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2019-03-04: Máról holnapra - Nagy D. István:

A bukaresti zsákutca

Nincs szükség mélyreható gazdasági számításokra, hogy megértsük, mekkora lehetőséget jelent majd a Vidombákon megépülő reptér mind Brassó, mind a két székelyföldi megye számára, de nyugodtan a haszonélvezők közé sorolhatjuk Moldva szomszédos térségét is.
2019-03-04: Közélet - Mózes László:

Jeszenszky Géza, a sízés nagykövete

A magyar sísport történetéről, illetve a Kárpátokban található síterepekről beszélt pénteken este a Székely Nemzeti Múzeumban Jeszenszky Géza. A magyarországi történész, volt politikus hangsúlyozta, a sízés az a sport, amely bármilyen szinten élvezhető, egy „egészséges szenvedély”, és mivel egyre több a székelyföldi, erdélyi pálya, egyre többen élhetnek e lehetőséggel, és a gyermekek már egészen kis korban, három-négyévesen elkezdhetik.