Oroszország befejezte grúziai csapatainak kivonását — jelentette be Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter tegnap este. Közlése szerint az orosz katonai egységek kivonása incidensek nélkül zajlott, s a terveknek megfelelően moszkvai idő szerint 19.50 óra körül (azaz bukaresti idő szerint 18.50 körül) befejeződött. Mint hozzátette, ezzel teljesítették a francia és az orosz elnök által augusztus 12-én a grúziai konfliktus beszüntetéséről kötött egyezséget. Szergyukov egyébként azt mondta, hogy az orosz békefenntartók megkezdték feladatuk teljesítését a grúziai biztonsági zónában.
A tbiliszi belügyminisztérium viszont azt közölte, hogy az orosz csapatkivonás nem fejeződött be, s több grúz városban továbbra is vannak orosz egységek. Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője azt mondta, hogy továbbra sem látnak lényegi orosz csapatkivonásra utaló egyértelmű jeleket. A washingtoni külügyminisztérium pedig úgy fogalmazott, hogy Moszkva megkezdte a csapatkivonást, de nem teljesítette a tűzszüneti megállapodás előírásait. A külügyi szóvivő szerint ellenőrző pontok felállítása, valamint ütközőzónák létesítése ,,nyilvánvalóan nem része a megállapodásnak".
Nem érte el célját
Oroszország Grúziában nem volt képes elérni valódi célját: nem tudott megszabadulni a demokrácia mellett elkötelezett, Amerika-barát Miheil Szaakasvili elnöktől — állapította meg Richard Holbrooke volt amerikai ENSZ-nagykövet. Oroszország szorítása erősödött a két szakadár régió, Abházia és Dél-Oszétia felett, összezúzta a grúz hadsereget, súlyos károkat okozott a kaukázusi állam gazdaságában, és viszályt szított a nyugati országok szövetségében. De Moszkvának nem sikerült az, aminek elérésére három éve törekszik: nem tudta eltávolítani a hatalomból Szaakasvili elnököt, sem belső felkelés szításával, sem gazdasági blokáddal, sem háborúval — állapította meg Holbrooke.
Rácsok mögött marad
Elutasította a bíróság Mihail Hodorkovszkijnak, a Jukosz (Yukos) egykori olajbirodalom volt többségi tulajdonosának idő előtti feltételes szabadlábra helyezését célzó kérelmét. Hodorkovszkij ügyvédje bejelentette: az ítéletet megfellebbezik. A volt oligarcha kérelmének teljesítése esetén is vizsgálati fogságban maradt volna, mivel 2006-ban újabb vádakat hoztak fel ellene, s most ezekben az ügyekben folyik a nyomozás. Hodorkovszkijt, egykor Oroszország leggazdagabb emberét 2003 októberében vették őrizetbe, s 2005 májusában ítélték kilenc év szabadságvesztésre hat vádpont, egyebek között csalás és adócsalás miatt.
Cenzúrázzák a tibeti honlapokat
A legismertebb Tibet-párti honlapokhoz tegnap sem férhettek hozzá a pekingi olimpiai játékokról közvetítő újságírók, hogy utánanézhessenek azoknak a híreknek, miszerint a kínai biztonsági erők négy napja tüzet nyitottak tibeti tüntetőkre. Az olimpia szervezőinek ígérete ellenére, hogy ,,kielégítő és elfogadható" internetes hozzáférést biztosítanak a Pekingben jelen lévő, több mint 22 000 külföldi tudósító számára, tegnap sem lehetett lehívni az emigráns tibeti kormány és tibeti aktivisták honlapjait vagy más ellenzéki internetes oldalakat.