Velcsuj Jusztina, Gábor Áron „hűséges árnyéka”, Zsigmond Jakabné Kovács Lídia, Benkő Rafaelné Dálnoki Lázár Rozália, Szotyori Nagy Tamásné Vajna Terézia, rétyi Antos Józsefné pávai Vajna Anna, Szentkereszti Zsigmondné gróf Haller Anna, Semsey Tamásné Imreh Honoráta, Apor Zsuzsanna, Szilágyi Sámuelné Bagoly Juliánna, Edényi Lipótné Dobay Klára, Móricz Sándorné Dobay Leontina Klementina, Vida Dánielné Dobay Mária, Katona Ferencné, özvegy Vitéz Antalné Doby Zsuzsanna – nekik állít emléket a Háromszéki honleányok néven Sepsiszentgyörgy főterén tegnap délután megnyílt szabadtéri kiállítás.
Márky Dániel, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke tárlatmegnyitó beszédében egyaránt azt emelte ki: az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra való megemlékezésekkor többnyire csak a férfiak – Kossuth, Széchenyi, Bem, Székelyföldön Gábor Áron – kerülnek újra és újra a figyelem középpontjába, holott mellettük a nők is aktív szerepet játszottak történelmünk alakításában: sokan álruhában katonáskodtak, nem egyről csak akkor derült ki, hogy a gyengébb nem képviselője, amikor megsebesült.
Még többen a hátországban végezték a történelem által rájuk szabott feladatot, egyenruhát varrtak, lőport készítettek, rezet gyűjtöttek, a tehetősebbek anyagilag támogatták a szabadságharc ügyét. És nemcsak a szabadságharc leveréséig, de azután, a megtorlásban is sorsközösséget vállaltak a férfiakkal, emelték ki a szónokok. Márky Dániel azzal zárta beszédét: időszerű, 1848 szellemiségéhez méltó a tegnap megnyílt kiállítás, hiszen a maguk módján harcukat megvívó honleányok nélkül a forradalom soha nem tudott volna olyan erkölcsi magasságba emelkedni, amire ma méltán lehetünk büszkék. Tamás Sándor Velcsuj Jusztina alakját idézte fel, kiemelve: emléke nagyrészt feledésbe merült, de a Háromszéki honleányok című kiállítás ismét a köztudatba emeli Gábor Áron hűséges társát.
Szebeni Zsuzsa, a kiállítást szervező Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja sepsiszentgyörgyi irodájának vezetője hangsúlyozta: a forradalmi idők forradalmi cselekedeteket kívántak, a hon asszonyai – így a háromszékiek is –, bánjanak bár tűvel, tollal, karddal, de mindig azt tették, amire a hazának szüksége volt. Hozzátette, a kiállítást formabontó, kánonfeszegető módon állították össze, létrehozása több kulturális intézmény együttműködésének köszönhető. A kiállításmegnyitón közreműködött a Székelyföldi Szablyavívó Iskola, valamint Derzsi Dezső színművész.