Értékeink négy határon át

2019. március 19., kedd, Közélet

Sepsiszentgyörgyön, Kovászna Megye Tanácsának dísztermében tartották szombaton a Négy határon át vetélkedő erdélyi döntőjét, melyen a dobogós helyeket mind Háromszéken kívüliek nyerték el. Az Erdélyi Értéktár Bizottság, a Kovászna Megyei Értéktár Bizottság, a Nemzeti Művelődési Intézet és a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal által meghirdetett vetélkedőt Értékeink témakörben az általános iskolák 5–8. osztályos diákjainak hirdették meg, és három forduló után tizenhárom csapat került az erdélyi döntőbe.

Az interaktív, honismereti, többfordulós Kárpát-medencei vetélkedő célja a Magyarországon kívüli  értékek megismertetése és őrzése, valamint az értéktárak bővítése, ezáltal is közelebb hozva és ismertetve a külhoni értékeket, emlékhelyeket, személyiségeket mind a határon túli régiókban, mind az anyaországban élő nemzedékek számára. A négyfős csapatokat három diák és egy pedagógus alkotta.

A szombati vetélkedő előtt Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke üdvözölte a csapatokat. Elmondta, nagy örömükre szolgál Sepsiszentgyörgyön köszönteni olyan ifjakat, akik szem előtt tartják kulturális örökségeink megőrzését és továbbadását. Szőts Papp Zsuzsa, a Kovászna Megyei Művelődési Központ munkatársa, a Kovászna Megyei és a Székelyföldi Értéktár Bizottság elnöke elmondta, büszke arra, hogy nemcsak Székelyföldről érkeztek versenyzők, hanem Erdély távolabbi településeiről is. Dr. Jakab Albert Zsolt, a Kriza János Néprajzi Társaság elnöke alkalomra küldött üzenetében vallja, a helyi, regionális, országos, határokon átívelő értéktáras vetélkedők szervezése hozzájárul a helyi, tájegységi és nemzeti hagyományok megismeréséhez, a helyi értékek tudatosításához és a közösségépítéshez.

Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke közölte, jövő évben a vetélkedőt átcsoportosítva, három korosztály számára szervezik meg, lehetőséget biztosítva a kilenc és tizedikes osztályok számára is. A legjobbak a lakiteleki kirándulás mellett egy igazi hungarikum-körutat nyerhetnek a Kárpát-medence keleti részére, Lezsák Sándor, a Lakitelek Népfőiskola Alapítvány elnökének vezetésével.

A vetélkedő nyertese az Időutazók csapata a Bihar megyei Micskéről, második Köllő Miklós utódai Gyergyócsomafalváról, harmadik a gyergyóditrói Székelyhármas. A dobogósok április 27-én a lakiteleki döntőn szállnak újra versenybe.

A micskei Hatodikos Tündérlányok csapata dicséretben részesült. Különdíjjal jutalmaztak két gyergyószentmiklósi csapatot, a Favágókat és a Szent Miklós csapatot.

Dr. Szémann Péter, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke, az Erdélyi Értéktár Bizottság tagja felkérte a versenyzőket és az őket felkészítő pedagógusokat, továbbra is ajánljanak  értékeket az Erdélyi Értéktár Bizottság figyelmébe.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2019-03-19: Közélet - Matekovics János Zoltán:

Erdély címerének útja

Erdély címerének útja Magyarország címeréből Románia címerébe címmel tartott előadást Szekeres Attila István heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke, a Nemzetközi Címertani Akadémia levelező tagja a Nyugdíjasok Sugás Érdekvédelmi Szövetségének hagyományos ünnepi rendezvényén, március idusának előestéjén a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében. Közreműködött a Vox Humana Kamarakórus Szilágyi Zsolt Herbert vezetésével.
2019-03-19: Jegyzet - Kuti János:

Kik lesznek képviselőink? (Kármentő)

Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes Nagyváradon március 15-én figyelmeztetett, hogy az erdélyi magyarok jogait az Európai Parlamentben (EP) kell megvédeni, ahogy értékeinket is. De az sem nagy baj, ha az erdélyi vagy romániai magyarok el sem mennek (szokás szerint) szavazni, mert Romániának úgyis 33 képviselője lesz az EP-ben. Mondjuk, hogy ha házhoz jönnek egy támogató aláírásért, akkor az ívre még nagy kegyesen rátesszük kézjegyünket, de választani májusban elmenni – az már nehéz lesz. Kellemesebb kimenni a zöldbe, és jó román szokás szerint megenni egy-két miccset, legurítani egy-két korsó sört.