A személyiség egyes veleszületett jellegzetességeinek betegségekre hajlamosító hatását vizsgálva a Semmelweis Egyetem kutatói olyan temperamentumtípusokat azonosítottak, amelyek kapcsolatba hozhatók a magas vérnyomással vagy a koszorúér-betegséggel.
Az affektív temperamentumok olyan veleszületett személyiségjellemzők, amelyeknek öt típuscsoportja ismert: depresszív, ciklotím, hipertím, ingerlékeny és szorongó. Egyik temperamentumirány sem jó vagy rossz, mindnek megvan a maga evolúciós szerepe. A nemek között is vannak különbségek. A nőknél magasabb a depresszív, szorongó, ciklotím, míg a férfiaknál az ingerlékeny és a hipertím temperamentumok aránya.
A négy éve zajló kutatás eredményei alapján elmondható, hogy minél markánsabb a hipertím (optimista, magabiztos, társaságkedvelő, kockázatvállaló, kicsi alvásigénnyel rendelkező) jellemvonás a koszorúér CT angiográfiával vizsgált betegeknél, annál nagyobb eséllyel válnak egészségesekké a koszorúerek. Az eredmények mindenképpen figyelemre méltóak, de nem általánosíthatóak minden betegcsoportra.
A kutatók azt is vizsgálják, hogy milyen összefüggés tárható fel bizonyos affektív temperamentumok és a magasvérnyomás-betegség kialakulásának időpontja között. Korábban úgy sommázták, hogy hipertím temperamentummal jellemezhető magasvérnyomás-betegeknél emelkedett az ideg- és feltehetőleg érvédő hatású agyi eredetű neurotróp faktor (BDNF), míg a domináns ciklotím, szorongó, depresszív és ingerlékeny temperamentumú hipertóniás betegek BDNF-szintje alacsonyabb. Fontos hangsúlyozni, hogy a vizsgálatok csak keresztmetszeti vagy legfeljebb rövid követési idejűek, tehát pontos ok-okozati viszonyokra egyelőre nem engednek következtetni.
A magas kardiovaszkuláris rizikójú betegek azonosítása a páciensek célzottabb kezelését vonhatja magával, de a jelenlegi rizikóbecslő módszereknek vannak korlátaik. A Semmelweis Egyetem az élet folyamán stabil személyiségjegyek és a kardiovaszkuláris betegségek közötti kapcsolatokat feltáró kutatása ezen módszerek tökéletesítésében segíthet – olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján. (MTI)