BukarestÚjabb panasz a bírák ellen

2019. március 26., kedd, Belföld

Újabb alkotmányossági panaszt emelt a képviselőház a legfelsőbb bíróság tevékenysége ellen, ezúttal amiatt, hogy nem hoztak létre speciális háromtagú bírói tanácsokat a korrupciós perek letárgyalására, ahogy azt a törvény előírja.

Ugyanerre hivatkozva kérték egy hete Liviu Dragnea szociáldemokrata házelnök ügyvédjei a politikus ellen első fokon hozott tavalyi elmarasztaló ítélet megsemmisítését. A korrupciós bűncselekményekről elfogadott, 2000 óta hatályos törvény előírja, hogy a korrupciós pereket alapfokon speciális bírói tanácsok tárgyalják. A legfelsőbb bíróság egy korábbi, a speciális tanácsokat számonkérő megkeresést azzal hárított el, hogy a legfelsőbb bíróságon valamennyi bíró rendelkezik a korrupciós bűncselekmények tárgyalását feltételező szakosítással, tehát bármilyen összetételű bírói tanács eleget tesz a törvény előírásainak.

A mostani alkotmányos panasszal nem Dragnea fordult az alkotmánybírósághoz, hanem Florin Iordache, a képviselőház alelnöke, volt igazságügyi miniszter, akire a szociáldemokrata pártelnök egészségügyi problémáira hivatkozva néhány napra átruházta a házelnöki teendőket.

Iordache beadványában a parlament és a legfelsőbb bíróság közti alkotmányos konfliktus megállapítását és megoldását kérte az alkotmánybíróságtól. Arra hivatkozott, hogy a legfőbb instancia jogértelmezésével önhatalmúlag hozzátett a parlament által elfogadott törvényhez, hol­ott a törvényeket a parlament hivatott hozni, a bíróságnak pedig csak alkalmaznia kellene azokat.

Az alkotmánybíróság két hasonló – Liviu Dragneát közvetlenül is érintő – panasz esetében is alkotmánysértőnek minősítette az igazságszolgáltatási szervek eddigi joggyakorlatát. Tavaly novemberben a bukaresti kormány panaszának helyt adva az öttagú bírói tanácsok újraalakítására kötelezte a legfelsőbb bíróságot, idén januárban pedig megállapította, hogy sértik az alaptörvényt a legfőbb ügyészségnek a Román Hírszerző Szolgálattal kötött együttműködési megállapodásai, amelyekkel a titkosszolgálatot is bevonták a nyomozati munkába. Ez utóbbi esetben is a panasz beadásának napján éppen hiányzó Dragnea helyett Iordache fordult az alkotmánybírósághoz a képviselőház nevében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 354
szavazógép
2019-03-26: Belföld - :

Botrányt kavart a miniszterelnök

Viorica Dăncilă miniszterelnök is elismerte, hogy nem született még döntés Bukarestben Románia izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetéséről, mindössze „személyes véleményét” fejezte ki, hogy ezt a lépést meg kell tenni. Időközben azonban, tiltakozásul kijelentései miatt, lemondta romániai látogatását II. Abdalláh jordániai király, az EU pedig közölte, az unió álláspontja változatlan Jeruzsálem státuszát illetően.
2019-03-26: Világfigyelő - :

Megkezdődött Esterházy János boldoggá avatási pere (Krakkó)

A krakkói érsekség kápolnájában bemutatott ünnepi szentmisével megkezdődött tegnap Esterházy János boldoggá avatási pere – közölte az MTI-vel telefonon Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.