Helyet követelnek maguknak a fiatalok a politikai döntéshozatalban, az RMDSZ-tagszervezet Háromszéki Ifjúsági Tanács (Hárit) a korábbi írott megállapodás értelmében tizenöt százalékot, azaz harmincnyolc helyet kér a szeptember 4-i bővített küldöttgyűlésen, amelyen a szövetség szenátor- és képviselőjelöltjeit megnevezik. Az alsó-háromszéki területi szervezet elnöke nem utasította vissza a kérést, de arra hivatkozva, hogy algoritmus szerint leosztották már a településeknek az őket megillető helyeket, azt javasolja, a helyi szervezeteknél próbáljanak küldötti státust szerezni.
Az RMDSZ és a MIÉRT közötti megállapodásnak megfelelően a szövetség alapszabályzatába is bekerült, hogy az országos és a területi, helyi döntéshozó testületekben (küldöttgyűlésekben, területi és helyi képviselők tanácsában) tizenöt százalék illeti meg az ifjúsági szervezetek területi egyeztetőtanácsait. Ezt a feladatot Háromszéken a Hárit látja el, így az írott egyezségre hivatkozva kérték, biztosítsanak számukra harmincnyolc helyet a szeptemberi bővített küldöttgyűlésen. Gáj Nándor, a Hárit elnöke lapunknak elmondta, idén tavasszal megkötötték az alsó-háromszéki megállapodást, ennek köszönhetően egy helyet kaptak a HKT-ban.
A bővített küldöttgyűlés esetében nyitottságot, tárgyalókészséget vártak, de azzal szembesültek, hogy a területi elnök helyi szintre hárította a döntést, még alkudozni sem volt hajlandó. ,,Más megyékben, területi szervezeteknél előre elkülönítették a helyeket. Szatmár megyében a 287 tagú küldöttgyűlésben 37 helyet kaptak a fiatalok, a maradék 250-et osztották szét a települések között" — érvel Grüman Róbert Hárit-alelnök. Albert Álmos alsó-háromszéki területi elnök szerint fontos, hogy minden településnek legalább egy küldöttje legyen a szeptemberi bővített ülésen, ezt figyelembe véve készítették el az algoritmust. A települések egy részében a korábbi küldöttek mandátuma ma is érvényes, így nem vagy csak kismértékben lehet a listákat módosítani — mondta, és ennek tükrében javasolta, a helyi szervezeteknél próbáljanak szerencsét a fiatalok. A Hárit vezetői azonban méltánytalannak tartják az elképzelést, és az országos szabályzatfelügyelő bizottsághoz fordultak jogorvoslatért. E hét első felében várnak döntést. ,,Akkor is jó kéne legyen a fiatalság, amikor dönteni kell, nemcsak akkor, amikor munka van a kampányban és rendezvények szervezésekor" — véli Gáj Nándor. Albert Álmos visszautasítja ezt a megfogalmazást: ,,Szükség van rájuk a munkában, de a döntések meghozatalakor is elfogadjuk őket" — fogalmazott. Alkalmazkodnak a szabályzatfelügyelő bizottság döntéséhez — mondta, ám azt még nem tudta, milyen megoldást találnak, ha a Hárit javára dönt a testület.