A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság a februárban Háromszéken azonosított sertéspestisgócok felszámolása érdekében több mint kétszáz ellenőrzést végzett, a sertéstartó gazdaságokban a járványmegelőzési szabályok betartását vizsgálták, jelenleg a gócpontok három kilométeres körzetében folyik az állatok egészségügyi állapotának felmérése. Reményeik szerint április második felére a gócpontokat felszámoltnak nyilváníthatják.
A hatóság közlése szerint a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben megelőző intézkedésként leölt 127 sertés tulajdonosaihoz (összesen 42-höz) kivétel nélkül eljutott a pénzbeli kártérítés. A kifizetett összeg 53 500 lej. A sepsikőröspataki gazdáknak ugyanakkor még várniuk kell, de igényléseik elbírálása már a végénél tart, így hamarosan számukra is folyósítják a pénzt.
A két fertőzési góc azonosításának időszakában a hatóság 238 ellenőrzést tartott, 11 esetben bírságolt közel harmincezer lej értékben a járvány terjedésének megakadályozását szolgáló szabályok be nem tartásáért. A megyében működő hét sertéstenyésztő farmon 11 ellenőrzést végeztek, az állategészségügyi biztonsági előírások betartását vizsgálták.
A gócpontok közelében található településeken, Gidófalva, Uzon, Árapatak, Bodok községben, valamint a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Kilyénben és Szotyorban a végéhez közeledik az állatállomány pontos összeírása és a gazdaságok állapotának felmérése. A gócpontok három kilométeres körzetében – azaz Sepsiszentgyörgyön, Sepsikőröspatakon, valamint Kálnokon – folyamatosan nyomon követik a sertésállomány állapotát, és vérmintákat vesznek. Amint a laboratóriumi vizsgálatok eredményei megérkeznek, illetve az összes intézkedés eredményeit összegzik, felszámoltnak tekinthetik a gócpontokat. Jelen állás szerint ez legkésőbb április második felére lehetséges.
A hatóság továbbá ismertette a mezőgazdasági minisztérium által március 13-tól hatályba léptetett módosított sertéstenyésztési szabályokat. A miniszteri rendelet a gazdaság, farm méretétől függően megszabja a tenyészhető állatok felső létszámhatárát, illetve azok körét, akik a különböző szintű gazdaságokat működtethetik. Négy gazdaság- és farmcsoporttal számol a jogszabály. Az első a háztáji gazdaság, ahol legtöbb öt állat tartható. Ezeket természetes személyek is működtethetik, azzal a feltétellel, hogy a gazdaságot be kell jegyezni a haszonállatok országos azonosító és nyilvántartó jegyzékébe. A második a kisméretű tenyésztelep, ahol a sertések száma nem lehet több, mint húsz. A harmadik a közepes méretű állattenyésztő farm, itt a sertések száma nem haladhatja meg a 130-at, a negyedik pedig a nagy méretű farm, ahol 130-nál több állat tartható. Utóbbi három telephelyfajtát csak jogi személyek működtethetik.