Kelemen Hunor: A kisebbségvédelem lehet a kitiltás oka

2019. április 9., kedd, Belföld

A kisebbségi jogokkal kapcsolatos állásfoglalásai állhatnak az Ukrajnából történt kitiltása hátterében, de erről hétfő délutánig semmilyen hivatalos indoklást nem kapott – közölte tegnap Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke a magyar közmédiának elmondta: soha nem sértette meg az ukrán államot, akkor sem, amikor két éve – több román képviselőhöz hasonlóan – maga is határozottan felemelte a szavát az anyanyelvű oktatást korlátozó új ukrán oktatási törvény miatt.

Kelemen Hunor felidézte: az RMDSZ képviselői akkor az Európa Tanács közgyűlésén is szót emeltek a jogszabály ellen, és Petro Porosenko ukrán elnökhöz fordultak, hogy ne hirdesse ki a törvényt, mert az súlyosan diszkriminatív mind a magyar, mind a román kisebbségre nézve. Hozzátette: tudomása szerint az őshonos kisebbségek európai szintű jogvédelmét sürgető Minority SafePack kezdeményezést is rosszallják Kijevben. „Ezzel kapcsolatosan mindenféle háttér-nyomásgya­korlás meg információ jött-ment az elmúlt években, de hát azt hiszem, hogy ez megint csak egy tisztességes európai polgári kezdeményezés, amelyet a luxembourgi bíróság jóváhagyott, az Európai Bizottság befogadta. Abba az Európába igyekszik egyébként Ukrajna, ahol ezek a dolgok azért nem úgy néznek ki, ahogy ők kezelik” – jegyezte meg. Leszögezte: ezután is nagyon határozottan meg fog szólalni, amikor a kisebbségi jogok csorbulnak és az anyanyelvhasználatot korlátozzák, szűkítik.

Kelemen Hunor tegnap levélben kért magyarázatot a történtekre Ukrajna bukaresti nagykövetségétől, továbbá európai szervezeteket is tájékoztatott arról, hogy szombaton az ukrán határrendészet minden magyarázat nélkül megakadályozta belépését Ukrajnába, román diplomata-útlevelébe pedig bepecsételték, hogy 2020. október 13-ig kitiltották a szomszédos országból. Az RMDSZ elnöke az Európai Néppárt (EPP) vezetőit kérte: figyelmeztessék Porosenko elnököt – akinek a pártja megfigyelői státust kapott az EPP-ban és tagfelvételét várja –, hogy eljárásuk „minden tűréshatárt túllép”. Az ET elnökségét Korodi Attila képviselőházi frakcióvezető tájékoztatta a kitiltásról.

Az RMDSZ elnöke megerősítette: a román diplomáciától is lépéseket vár, mert nem hagyható szó nélkül, hogy egy román diplomata-útlevéllel rendelkező parlamenti képviselőt minden magyarázat nélkül ilyen bánásmódban részesítsen az ukrán állam.

 

Bekérették Ukrajna budapesti nagykövetét

A Külgazdasági és Külügyminisztérium bekérette tegnap a budapesti ukrán nagykövetet Kelemen Hunor Ukrajnából való kitiltása miatt. A tárca közleményében azt írták: „a leghatározottabban kikérjük magunknak az újabb magyarellenes provokációt, az ukrán parlament és kormány folyamatos magyarellenes döntései elfogadhatatlanok”. Kiemelték: Magyarország „a tisztességtelen ukrán lépések ellenére” többfajta egészségügyi és humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának, „az ukrán vezetők viszont a magyarokat ellenségnek tekintik, ez felháborító és elfogadhatatlan”.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2019-04-09: Belföld - :

Vádat emeltek Ion Iliescu ellen (Kezdődik a ’89-es forradalom pere)

Emberiesség elleni bűncselekményekért vádat emelt Ion Iliescu volt államfő és két feltételezett bűntársa ellen az 1989 decemberében történtek miatt a katonai ügyészség. Petre Roman volt miniszterelnök esetében bizonyítékok híján megszüntették az eljárást. A forradalom dossziéjának bíróságra küldéséről a mandátuma végéhez közeledő Augustin Lazăr legfőbb ügyész számolt be, közben elnézést kért, amiért csaknem három évtizednek kellett eltelnie a – 12 kötetre rúgó és 3280 lapot tartalmazó – vádirat véglegesítéséig. A pert a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék fogja tárgyalni.
2019-04-09: Belföld - :

Romák napja

A romák nemzetközi napja akkor válik majd igazi ünneppé, amikor látható eredmények mutatkoznak a romák gazdasági, társadalmi és kulturális emancipációja terén – olvasható Klaus Iohannis tegnapi üzenetében.