Bírálta Klaus Iohannis államfő az SZDP jogalkotási gyakorlatát a Velencei Bizottság küldöttségével folytatott egyeztetésen. Az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szervének Bukarestbe érkező képviselőivel folytatott megbeszélésen Iohannis rámutatott: az SZDP-féle jogalkotási mód „rendkívül kártékony”, és destabilizálja az igazságügyi rendszert.
Az államfő a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvénykönyv módosításait hozta fel példaként, hangsúlyozva, bár az alkotmánybíróság számtalan rendellenességet állapított meg a két tervezettel kapcsolatban, „a parlament nem tanult a hibájából, és ugyanolyan gyorsan, felületesen és átláthatatlan módon vizsgálta felül ezeket”, illetve „tudatosan figyelmen kívül hagyta az ellenzéki alakulatok, valamint a bírák és ügyészek szakmai szervezeteinek javaslatait, sőt, a Velencei Bizottság által a módosítások kapcsán megfogalmazott véleményt is”.
Az elnöki hivatal közleménye emlékeztet: a Velencei Bizottság küldöttsége azzal a céllal érkezett Bukarestbe, hogy az igazságügyi rendszert érintő, 2018 szeptembere óta elfogadott öt sürgősségi kormányrendelettel kapcsolatos fejleményekről tájékozódjon. Ennek kapcsán Iohannis államfő rámutatott, a román kormány túl sok sürgősségi rendeletet ad ki, „Románia jelenleg abban a helyzetben van, hogy a kormány alkotja a törvényeket, a parlament pedig tudomásul veszi ezeket”.
A Velencei Bizottság küldöttségével Tudorel Toader leköszönő igazságügyi miniszter is találkozott, a beszélgetés fő témáját az igazságügyi törvények, illetve az ezekkel kapcsolatban 2018 szeptembere óta elfogadott sürgősségi kormányrendeletek képezték. Tudorel Toader ismertette a három igazságügyi törvény módosítását és kiegészítését meghatározó „jogszabályi és intézményi környezetet”, illetve beszámolt arról is, hogy milyen megfontolásból fogadta el később a kormány az öt sürgősségi rendeletet.