A helyi közösségek projektjeinek finanszírozására csoportosítaná át Románia kihasználatlan uniós forrásait az RMDSZ. Az erről szóló konkrét javaslatot tegnapi aradi sajtóértekezletén ismertette Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Az RMDSZ levélben kéri Viorica Dăncilă miniszterelnököt, hogy a kormány kezdeményezze kétmilliárd euró átcsoportosítását a Nagy Infrastruktúra Operatív Programból (POIM) a Regionális Operatív Programhoz (POR). Így Románia minden megyéje átlagosan ötvenmillió euróhoz jutna már előkészített projektjeinek finanszírozására és befejezésére, a helyi közösségek életminőségének javítására.
Kelemen Hunor úgy véli: az Európai Bizottság ezt a kérést bizonyosan jóváhagyja egy jól megalapozott és megindokolt kérvény benyújtása esetén, tekintettel arra, hogy a regionális projektek szintjén a forrásigény lényegesen meghaladja a rendelkezésre álló keretet, míg az infrastrukturális beruházásokra elkülönített összegeket Románia már nem lesz képes felhasználni a költségvetési ciklusból hátralévő másfél évben.
Az RMDSZ európai parlamenti (EP-) jelöltlistáját vezető Winkler Gyula EP-képviselő az aradi sajtótájékoztatón kifejtette: Románia az előző – 2007–2013-as – többéves pénzügyi keretből is elvesztett több mint kétmilliárd eurót a kohéziós alapokból, és most is az a veszély fenyegeti, hogy autópályái papíron maradnak, és nem tudja felhasználni az uniós források jelentős részét, ha nem sikerül elérnie azok átcsoportosítását életképes közösségi projektekre. Winkler Gyula rámutatott: az RMDSZ európai témákkal, konkrét tervekkel és jövőképpel szólítja meg a választókat az EP-választási kampányban. Célkitűzései között kiemelt helyen szerepel a decentralizáció és a bürokrácia visszaszorítása, hiszen a nehézkes ügyintézés mindenütt gátolja a fejlődést. Megjegyezte: Románia maradt az unió utolsó olyan országa, ahol még mindig bélyegzőt használnak, és ironikusan azt javasolta: állítsanak szobrot a bélyegzőnek a kormány előtti téren, hogy nap mint nap a romániai bürokráciára emlékeztesse a döntéshozókat.
Az RMDSZ elnöke és európai parlamenti képviselőjelöltjei tegnap délután lakossági fórumon és az aradi vértanúk emléke előtt tisztelgő – a 20. század elején elbontott, majd a magyar–román megbékélés jelképeként ismét köztérre helyezett – Szabadság-szobor „kiszabadulásának” 15. évfordulójára rendezett ünnepségen is részt vettek Aradon.