RMDSZ-javaslatUniós pénzt a településeknek

2019. április 25., csütörtök, Belföld

A helyi közösségek projektjeinek finanszírozására csoportosítaná át Románia kihasználatlan uniós forrásait az RMDSZ. Az erről szóló konkrét javaslatot tegnapi aradi sajtóértekezletén ismertette Kelemen Hunor szövetségi elnök.

Az RMDSZ levélben kéri Viorica Dăncilă miniszterelnököt, hogy a kormány kezdeményezze kétmilliárd euró átcsoportosítását a Nagy Infrastruktúra Operatív Programból (POIM) a Regionális Operatív Programhoz (POR). Így Románia minden megyéje átlagosan ötvenmillió euróhoz jutna már előkészített projektjeinek finanszírozására és befejezésére, a helyi közösségek életminőségének javítására.

Kelemen Hunor úgy véli: az Európai Bizottság ezt a kérést bizonyosan jóváhagyja egy jól megalapozott és megindokolt kérvény benyújtása esetén, tekintettel arra, hogy a regionális projektek szintjén a forrásigény lényegesen meghaladja a rendelkezésre álló keretet, míg az infrastrukturális beruházásokra elkülönített összegeket Románia már nem lesz képes felhasználni a költségvetési ciklusból hátralévő másfél évben.

Az RMDSZ európai parlamenti (EP-) jelöltlistáját vezető Winkler Gyula EP-képviselő az aradi sajtótájékoztatón kifejtette: Románia az előző – 2007–2013-as – többéves pénzügyi keretből is elvesztett több mint kétmilliárd eurót a kohéziós alapokból, és most is az a veszély fenyegeti, hogy autópályái papíron maradnak, és nem tudja felhasználni az uniós források jelentős részét, ha nem sikerül elérnie azok átcsoportosítását életképes közösségi projektekre. Winkler Gyula rámutatott: az RMDSZ európai témákkal, konkrét tervekkel és jövőképpel szólítja meg a választókat az EP-választási kampányban. Célkitűzései között kiemelt helyen szerepel a decentralizáció és a bürokrácia visszaszorítása, hiszen a nehézkes ügyintézés mindenütt gátolja a fejlődést. Megjegyezte: Románia maradt az unió utolsó olyan országa, ahol még mindig bélyegzőt használnak, és ironikusan azt javasolta: állítsanak szobrot a bélyegzőnek a kormány előtti téren, hogy nap mint nap a romániai bürokráciára emlékeztesse a döntéshozókat.

Az RMDSZ elnöke és európai parlamenti képviselőjelöltjei tegnap délután lakossági fórumon és az aradi vértanúk emléke előtt tisztelgő – a 20. század elején elbontott, majd a magyar–román megbékélés jelképeként ismét köztérre helyezett – Szabadság-szobor „kiszabadulásának” 15. évfordulójára rendezett ünnepségen is részt vettek Aradon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2019-04-25: Belföld - :

Módosították a büntetőjogot

Elfogadta a képviselőház a büntető törvénykönyv (Btk.) és büntetőeljárási törvénykönyv (Betk.) azon módosításait tegnap, amelyek nem akadtak fenn az alkotmányossági szűrőn. A kormánykoalíció arra hivatkozva dolgozott ki átfogó büntetőjogi reformot, hogy senkit sem szabad ártatlanul büntetni, az ellenzék és Klaus Iohannis államfő szerint viszont a módosításokkal a kormányoldal „bűnözők paradicsomává” teszi az országot, és egyetlen célja, hogy meggátolja korrupt politikusainak felelősségre vonását. A tervezeteket az RMDSZ 13 és és a nem magyar kisebbségi frakció 8 tagja is megszavazta.
2019-04-25: Belföld - :

Az igazságügyi rendszerről érdeklődtek

Bírálta Klaus Iohannis államfő az SZDP jogalkotási gyakorlatát a Velencei Bizottság küldöttségével folytatott egyeztetésen. Az Európa Tanács független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szervének Bukarestbe érkező képviselőivel folytatott megbeszélésen Iohannis rámutatott: az SZDP-féle jogalkotási mód „rendkívül kártékony”, és destabilizálja az igazságügyi rendszert.