Kismértékben növelheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát a hosszú távon, szájon át alkalmazott hormonterápia menopauza utáni nők esetében – derítették ki finn kutatók.
A változókor környékén alkalmazott hormonkezelések egyebek között a hőhullámok és az éjszakai izzadás enyhítését szolgálják. Különféle kezelések léteznek, köztük ösztrogéntartalmú tabletták vagy ösztrogén, progeszteron kombinált tabletták szedése, hormontapaszok, zselék és krémek használata. Számos korábbi tanulmány kimutatta ugyan, hogy a menopauza utáni hormonkezelés védhet az Alzheimer-kórral szemben, de egy közelmúltbeli klinikai vizsgálat nem erősítette meg ezt az előnyt, sőt, a demencia növekvő kockázatára utalt azok körében, akik hormonterápiában részesültek.
Tomi Mikkola, a Helsinki Egyetem tudósa és kutatócsoportja megállapította: azoknál, akik több mint tíz éven át részesültek hormonkezelésben, 9–17 százalékkal volt nagyobb az Alzheimer-kór kockázata, míg a hüvelyen át alkalmazott kezeléseknél nem mutattak ki semmilyen kockázatot. Nem számított, hogy hány éves korban kezdték a hormonterápia alkalmazását, de a 60 évnél fiatalabb nők esetében a tíz évnél hosszabban alkalmazott hormonkezelésnek magasabb volt a kockázata.
Mivel ez megfigyeléses vizsgálat volt, a kutatók nem tudták megállapítani a kiváltó okokat, viszont ez az egyik legnagyobb tanulmány a hormonterápia és az Alzheimer-kór kockázata közötti esetleges kapcsolatról. A kutatók hangsúlyozzák: a nőket mindenképpen tájékoztatni kell a hosszú távú alkalmazás lehetséges kockázatairól. (MTI)