Mélyülő szakadék

2008. augusztus 29., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

Végleges tehát a szakítás. A szemben álló feleket az erdélyi magyarság érdeke sem bírta rá, hogy leüljenek, megállapodjanak, közös célkitűzéseket rögzítsenek, egységesen lépjenek fel. A párbeszédnek ráadásul oly módon szakadt vége, hogy az immár hosszú időre elodázhatja a választók által várt összefogást, együttműködést. Hiszen az eddig ,,harmadik félként" színre lépő, a közvetítői szerepet magára vállaló Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács is tehetetlennek bizonyult, így aztán tovább nőhet a szakadék az RMDSZ és a szövetségen kívüliek között.

Az RMDSZ és az MPP tárgyalásai kudarcba fulladásakor még csak annyi látszott, hogy valójában egyik alakulat sem tett meg mindent a megegyezésért, mindkettejük számára afféle kommunikációs szemfényvesztés volt a párbeszéd elkezdése, a látszólagos nyitottság, a sokat hangoztatott kompromisszumkészség, az erdélyi magyarság érdekeire való hivatkozás. Olyan politikaimarketing-fogás volt, amely után mindkét alakulat saját jól felépített érvrendszerével vádolhatta a másik felet. Így aztán az MPP azóta is azt hangoztatja, hogy identitását veszélyeztette az RMDSZ, a szövetség pedig a polgári oldal merevségét róhatja fel, és kizárólag a Szász Jenő vezette alakulatot okolja a tárgyalások kudarcáért.

És mintha mindez nem lett volna elég: a párbeszéd sikertelenül zárult a közvetítői szerepet magára vállaló, Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal is. A végkifejlet kísértetiesen hasonlít az RMDSZ—MPP-tárgyalások utáni helyzetre: kölcsönös a vádaskodás, mindkét fél a másikat hibáztatja. A szövetség szerint Tőkésék túl sok biztos befutó helyet kértek, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vezetői szerint viszont az RMDSZ-szel elvi kérdésekben sem sikerült megegyezni, mint például az erdélyi magyar egyetem vagy az autonómia ügye. Hogy ki kinek hisz, abban minden bizonnyal nem csak az érvelés hangereje, hanem a vezetők hitelességének mértéke is szerepet játszik majd.

Az erdélyi magyar választópolgárnak pedig nem marad más dolga, mint keserűen csodálni, hogy vezetői milyen szépen érvelnek. Esetleg azon is elmorfondírozhat, miért nem közös céljaink megvalósítása érdekében teszik ezt ugyanilyen hozzáértéssel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 888
szavazógép
2008-08-29: Nyílttér - Iochom István:

Luka László Szentkatolnán ­született

Lapunk augusztus 21-i számában Sylvester Lajos A Tömlőhegy lábánál című riportjában többek között azt írja, hogy Luka László lemhényi születésű volt. Ez nem fedi a valóságot, de mindenki így tudja.
2008-08-29: Közélet - Farkas Réka:

Veszélybe kerülhet a szórványképviselet (A különindulás következményei)

A meg nem egyezés, az, hogy az RMDSZ és ellenzéke külön indul a parlamenti választásokon, fura helyzethez vezethet a Székelyföldön, csökkenhet a parlamenti képviselők, szenátorok száma, de még valószínűbb, hogy ezt elsősorban a szórvány sínyli meg, képviselet nélkül maradhat az ott élő magyarság — nyilatkozta Márton Árpád RMDSZ-es képviselő, és rendkívül hasonló véleményt fogalmazott meg Szilágyi Zsolt, az EMNT alelnöke.